Najzdrowsza ryba na świecie. Kucharze ją kochają, a Polacy wciąż nie znają
Oprac.: Tomasz Kromp
Nie od dziś wiadomo, że jedzenie ryb może przynieść nam pewne korzyści zdrowotne. Jednym z bardziej wartościowych gatunków jest okoń morski, czyli labraks. Przez wiele osób jest on uznawany za najzdrowszą rybę. Jakie cenne składniki odżywcze zawiera labraks, dlaczego warto go jeść i czy faktycznie może korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie? Odpowiadamy.
Spis treści:
Labraks – co to za ryba? Okoń morski pływa również w Bałtyku
Labraks, znany również jako okoń morski, to morska ryba należąca do rodziny moronowatych. Przeważnie występuje w wodach północnego Atlantyku, w Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym oraz w niektórych częściach Bałtyku. Może osiągać wagę 12 kg i długość 1 m. Labraks jest rybą drapieżną – poluje zwykle nocą na skorupiaki i mniejsze ryby. Zgodnie z informacjami zawartymi w Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych Wyginięciem IUCN, labraks ma kategorię LC – jest gatunkiem najmniejszej troski.
Z uwagi na walory smakowe oraz odżywcze, labraks jest często wykorzystywany w kulinariach. Zwykle przyrządza się go w formie pieczonej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by rybę usmażyć na patelni. Okoń morski może stać się również składnikiem aromatycznej zupy rybnej.
Jakie wartości odżywcze ma labraks?
Labraks to bardzo zdrowa ryba, która zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych. Mowa tu między innymi o dobrze przyswajalnym białku – w 100 g ryby znajdziemy go około 24 g (zgodnie ze źródłem USDA). W takiej samej ilości labraksa znajdziemy także około 2,6 g tłuszczu, z czego większość to zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe. 100 g rzeczonej ryby dostarcza około 124 kcal. Należy jednak zaznaczyć, że przyrządzenie jej z dodatkiem oliwy, masła bądź innych składników może zwiększyć kaloryczność całego posiłku.
Warto wiedzieć także o witaminach i minerałach, które zawiera okoń morski. Jak wynika z danych USDA, w składzie labraksa znajduje się między innymi wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk czy selen. Oprócz tego ryba jest źródłem witamin z grupy B czy witaminy A.
Dlaczego warto jeść okonia morskiego?
Okoń morski to ryba, którą warto włączyć do swojego jadłospisu szczególnie ze względu na to, że pomoże nam zapewnić odpowiednią podaż ważnych dla organizmu składników odżywczych. Osoby ćwiczące z pewnością docenią labraksa ze względu na sporą zawartość dobrze przyswajalnego białka, które jest między innymi budulcem mięśni.
Istotne są także wielonienasycone oraz jednonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w okoniu morskim. Nienasycone kwasy tłuszczowe mogą przyczyniać się do zmniejszania poziomu złego cholesterolu LDL w organizmie przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu dobrego cholesterolu HDL. Właściwa podaż owych związków może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie układu krążenia, a także rozwój i pracę układu nerwowego.
Źródła: zdrowie.interia.pl, USDA