Małopolska. Do domu wpełzł wąż. Czy to była żmija?
W miejscowości Obidza w województwie małopolskim w jednym z domów pojawił się wąż. Zaniepokojeni mieszkańcy wezwali na miejsce służby. Straż pożarna twierdzi, że usunęła z domu żmiję, ale czy to na pewno był ten gatunek węża?
Do nietypowego zdarzenia doszło w gminie Łącko w Małopolsce (powiat nowosądecki). Strażacy z OSP Obidza zostali zadysponowani do ujęcia żmii zygzakowatej, która miała wślizgnąć się do jednego z budynków mieszkalnych na terenie gminy. Jednak jak się okazało, schwytany w Obidzy wąż nie jest żmiją a najprawdopodobniej gniewoszem plamistym. Oba te gatunki są ze sobą często mylone.
Mieszkańcy domu w Obidzy mogli bez względu na gatunek węża liczyć na szybką akcję strażaków, którzy pojawili się w budynku położonym wśród drzew.
Gniewosz i żmija - często ze sobą mylone
Gniewosz plamisty tuż po zaskrońcu zwyczajnym jest najbardziej rozpowszechnionym wężem w Polsce. Gniewosz jest często mylony ze żmiją zygzakowatą. Tymczasem ten wąż w przeciwieństwie do żmii zygzakowatej nie jest groźny.
Gniewosz może osiągać długość od 60 do 80 cm i średnią masę od 50 do 80 g. Jego ubarwienie waha się od szarego, szarobrązowego, oliwkowozielonego, brązowawego, czerwonobrązowego do gliniastożółtego koloru. Bardzo dobrze wtapia się w otoczenie. Po bokach głowy gniewosz plamisty ma ciemnobrązowy pasek, który rozciąga się od nozdrza do kącika ust.
Gniewosz ma z tyłu głowy unikatową ozdobę - "rysunek" w kształcie serca lub korony (stąd wzięła się łac. nazwa coronella, czyli mała korona). Ma gładkie łuski, które odróżniają go od żmii zygzakowatej, z którą często jest mylony.
To żmija czy zaskroniec?
W Polsce występuje tylko jeden rodzaj żmii - żmija zygzakowata. Jest to równocześnie jedyny jadowity wąż w Polsce. Najczęściej natrafić na nią można w lasach, na łąkach i polach.
Żmija może mierzyć maksymalnie 1,2 m, a jej charakterystyczną cechą jest ciemny zygzak na grzbiecie. Żmija jest czasem mylona także z zaskrońcem. Tutaj piszemy o tym jak uniknąć pomyłki i jak można odróżnić zaskrońca od żmii.