Małopolska. Do domu wpełzł wąż. Czy to była żmija?

W miejscowości Obidza w województwie małopolskim w jednym z domów pojawił się wąż. Zaniepokojeni mieszkańcy wezwali na miejsce służby. Straż pożarna twierdzi, że usunęła z domu żmiję, ale czy to na pewno był ten gatunek węża?

article cover
East News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Gniewosz plamisty nie jest jadowity
Gniewosz plamisty nie jest jadowitySergiiTrofymchuk/easyfotostock/EastnewsEast News

Do nietypowego zdarzenia doszło w gminie Łącko w Małopolsce (powiat nowosądecki). Strażacy z OSP Obidza zostali zadysponowani do ujęcia żmii zygzakowatej, która miała wślizgnąć się do jednego z budynków mieszkalnych na terenie gminy. Jednak jak się okazało, schwytany w Obidzy wąż nie jest żmiją a najprawdopodobniej gniewoszem plamistym. Oba te gatunki są ze sobą często mylone.

Mieszkańcy domu w Obidzy mogli bez względu na gatunek węża liczyć na szybką akcję strażaków, którzy pojawili się w budynku położonym wśród drzew.

Gniewosz i żmija - często ze sobą mylone

Gniewosz plamisty tuż po zaskrońcu zwyczajnym jest najbardziej rozpowszechnionym wężem w Polsce. Gniewosz jest często mylony ze żmiją zygzakowatą. Tymczasem ten wąż w przeciwieństwie do żmii zygzakowatej nie jest groźny.

Gniewosz może osiągać długość od 60 do 80 cm i średnią masę od 50 do 80 g. Jego ubarwienie waha się od szarego, szarobrązowego, oliwkowozielonego, brązowawego, czerwonobrązowego do gliniastożółtego koloru. Bardzo dobrze wtapia się w otoczenie. Po bokach głowy gniewosz plamisty ma ciemnobrązowy pasek, który rozciąga się od nozdrza do kącika ust.

Gniewosz ma z tyłu głowy unikatową ozdobę - "rysunek" w kształcie serca lub korony (stąd wzięła się łac. nazwa coronella, czyli mała korona). Ma gładkie łuski, które odróżniają go od żmii zygzakowatej, z którą często jest mylony. 

To żmija czy zaskroniec?

W Polsce występuje tylko jeden rodzaj żmii - żmija zygzakowataJest to równocześnie jedyny jadowity wąż w Polsce. Najczęściej natrafić na nią można w lasach, na łąkach i polach.

Żmija może mierzyć maksymalnie 1,2 m, a jej charakterystyczną cechą jest ciemny zygzak na grzbiecie. Żmija jest czasem mylona także z zaskrońcem. Tutaj piszemy o tym jak uniknąć pomyłki i jak można odróżnić zaskrońca od żmii.

Gniewosz plamisty (Coronella austriaca)
Gniewosz plamisty (Coronella austriaca)COLIN VARNDELL/Science Photo Library/East NewsEast News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas