Małe borsuki bawiły się przy kwaterze. Nagrała je fotopułapka

W leśnictwie Janików fotopułapka uchwyciła 4 małe borsuki podczas wspólnej zabawy. Choć zwierzęta te zazwyczaj prowadzą nocny tryb życia, to młode potrafią wychodzić z nory w ciągu dnia.

Młode borsuki zauważone podczas zabawy
Młode borsuki zauważone podczas zabawyNadleśnictwo OŁAWA, LASY PaństwoweFacebook
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

1 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka. Najmłodsi mogli świętować nie tylko w żłobkach, przedszkolach czy szkołach, ale także w wielu imprezach organizowanych specjalnie dla nich. Zwierzęce dzieci również uwielbiają zabawę. Nadleśnictwo Oława udostępniło nagranie małych borsuków, które zostały "przyłapane" na wspólnej zabawie.

Maluchy w lesie mają się dobrze, ich życie pozostawmy w ich rękach - łapach.
napisało Nadleśnictwo Oława w mediach społecznościowych

Borsuki występują w całej Polsce

Borsuka, który niegdyś nazywany był jaźwcem, można spotkać w całym kraju, choć trzeba mieć nieco szczęścia, ponieważ dnie spędza w norach. Opuszcza je dopiero w nocy w poszukiwaniu jedzenia. To stworzenia, które przykładają ogromną wagę do czystości. Nie tylko ich nory są wysprzątane, ale także przestrzeń wokół nich. Wnętrza mogą być bardzo rozbudowane, ale zawsze znajduje się komora przeznaczona wyłącznie na potrzeby fizjologiczne.

Co ciekawe, borsuki chodzą cały czas tymi samymi ścieżkami, więc cechą charakterystyczną są widoczne przy norze wydeptane ścieżki.

Na filmie udostępnionym przez Nadleśnictwo Oława widać już nieco podrośnięte maluchy. Małe borsuki rodzą się w drugiej połowie lutego, marcu lub na początku kwietnia. Zazwyczaj rodzi się od 3 do 5 młodych, które przez pierwsze 30 dni są ślepe i przez około 2,5 miesiąca karmione przez matkę. Później zabierane są na żer.

Małe borsuki nie prowadzą wyłącznie nocnego trybu życia. Potrafią wychodzić także za dnia w poszukiwaniu pożywienia i żeby pobawić się w promieniach słońca. Dopiero po kilku miesiącach przechodzą całkowicie w tryb nocny, opuszczając także norę matki.

Na borsuki można polować od 1 września do 30 listopada, nie jest on gatunkiem zagrożonym.

Nowy obowiązek dla firm. Czym jest raportowanie ESG?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas