Ma 20 odnóży i wygląda jak kosmita. Nowy gatunek liliowca z Antarktydy

Amerykańscy badacze odkryli w oceanie w pobliżu Antarktydy zupełnie nowy gatunek. Zwierzę ma 20 odnóży i bardziej niż ziemska istota wygląda jak potwór, który mógł przywędrować do nas z kosmosu. Naukowców najwyraźniej on jednak nie przeraża, bo nazwali go, w wolnym tłumaczeniu, "truskawkowym liliowcem pierzastym".

Amerykańscy naukowcy opisali nowy gatunek liliowca. Mimo że wygląda on jak potwór z kosmosu, to badacze nazwali go pieszczotliwie "truskawkowym"
Amerykańscy naukowcy opisali nowy gatunek liliowca. Mimo że wygląda on jak potwór z kosmosu, to badacze nazwali go pieszczotliwie "truskawkowym"123RF/McLaughlin, Wilson and Rouse (2023)/materiały prasowe123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

O swoim odkryciu jego autorzy - Greg Rouse, Emily McLaughlin i Nerid Wilson poinformowali na łamach czasopisma "Invertebrate Systematics". Stworzenie należy do rodziny Promachocrinus i nazwano w języku angielskim "strawberry feather star", czyli "truskawkowy liliowec pierzasty". Stworzenia te należą do rzędu szkarłupni w gromadzie liliowców.

Naukowcy odkryli nowy gatunek rozgwiazdy z Antarktydy

Badacze podczas swoich ekspedycji między 2008 a 2017 r. przeanalizowali w sumie osiem różnych liliowców. W toku analiz okazało się, że jedna z nich jest kompletnie nowym, nieopisanym jeszcze gatunkiem.

Morski potwór Promachocrinus fragarius znaleziony gdzieś w okolicy wód Antarktydy dla zwykłego człowieka nie ma nic wspólnego ani z truskawkami, ani z piórami. Naukowcy dopatrzyli się jednak między nimi wielu podobieństw.

Z popularnym w Polsce owocem liliowca łączy jego "ciało". Zdaniem naukowców przypomina ono kształtem właśnie truskawkę. Z niego wyrasta 20 odnóży, które w morskich wodach poruszają się lekko niczym pióra - stąd drugi człon nazwy kosmicznie wyglądającego stwora.

"Tego rodzaju liliowce charakteryzują się brakiem łodygi i silnie rozwiniętymi cirraliami (wąsami) doczepionymi do kielicha - w przypadku komatulida do Centrodarsala - kielichach z miejscami przyczepu cirraliów" - informuje nas Krystian Konieczyński, specjalista w dziedzinie liliowców z Uniwersytetu Śląskiego.

Dzięki cirraliom ten liliowiec może poruszać się pod nie morza/oceanu pełzając, jak również może przyczepiać się do podłoża lub jego elementów. Od centrodorsala w górę wyrastają długie, silne ramiona zbudowane z segmentów ruchomych nazywanych brachialiami (płytkami brachialnymi). Dzięki długim i silnym ramionom może filtrować/zdobywać pokarm przez filtrację, ustawiając ramiona w obszarze działa prądów wodnych.
Krystian Konieczyński, Uniwersytet Śląski
Badacze, którzy odkryli nowy gatunek liliowca twierdzą, że jego "głowa" przypomina truskawkę
Badacze, którzy odkryli nowy gatunek liliowca twierdzą, że jego "głowa" przypomina truskawkęMcLaughlin, Wilson and Rouse (2023)materiały prasowe

Ma 20 przypominających pióra odnóży i wygląda jak truskawka

To nie wszystko. Stworzenie, oprócz przypominających piór odnóży, ma też wiele innych, krótszych ramion. Naukowcy opisują również, że ciało liliowca ma kolor od "fioletowawego" do "ciemnoczerwonego". Nie wskazano jednak dokładnych wymiarów ciała nowego gatunku.

Nowo odkryte zwierzę występuje na głębokościach od 60 metrów do ok. 1,2 kilometra. Potwierdzenie o tym, że gatunek nie został jeszcze nigdy opisany uzyskano dzięki badaniom DNA stwora.

Dlaczego boimy się węży?Program Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas