Luksusowy dywanik i mięso. Żyrafy mogą wkrótce wyginąć
Żyrafy są jednym z gatunków zwierząt, które padają ofiarą kłusowników i handlarzy dziką przyrodą. Z powodu kłusownictwa stado żyjące w parku narodowym w Kamerunie może wyginąć za kilkanaście lat.
W ciągu ostatnich 30 lat liczebność populacji żyraf gwałtownie spadła. Szacuje się, że na świecie żyje mniej niż 100 tys. osobników, a niektóre podgatunki żyraf od wielu lat są uważane za krytycznie zagrożone wyginięciem. Wśród nich znajduje się podgatunek kordofan i żyrafy nubijskie.
Żyrafy mogą wkrótce wyginąć
Na żyrafy poluje się dla mięsa, kości, sierści i ogonów. Skóry tych zwierząt są przeznaczane do handlu jako "luksusowe towary", służące np. jako ozdobny dywan. Ci, którzy polują na żyrafy wiedzą, że na zabiciu tych zwierząt można sporo zarobić. Te charakterystyczne dla krajów afrykańskich zwierzęta mierzą się też z innymi zagrożeniami ze strony człowieka: utratą siedlisk oraz skutkami działalności górniczej. Z powodu konfliktów i niestabilności w Kamerunie cierpią nie tylko ludzie, ale i zwierzęta.
Według ostatnich doniesień naukowych krytycznie zagrożona wyginięciem jest m.in. populacja żyjąca w Parku Narodowym Bénoué w Kamerunie. Żyrafy z podagatunku kordofan (Giraffa camelopardalis antiquorum) mogą wyginąć w ciągu zaledwie 15 lat, jeśli każdego roku kłusownicy zabiją dwie żyrafy. W Parku Narodowym Bénoué żyje mniej niż 300 osobników. Całkowita populacja żyraf kordofańskich wynosi około 2300 osobników.
Przyrodnicy od wielu lat ostrzegają przed krytycznym momentem, czyli wymarciem zagrożonego gatunku żyraf. Badacze odkryli, że zabicie jednego samca i jednej samicy co pięć lat, niosłoby za sobą wymarcie gatunku kordofan w ciągu 100 lat.
Żyrafy kordofan są najniższym podgatunkiem żyraf, dlatego stanowią "łatwy" cel dla kłusowników. Osiągają od 3,8 do 4,7 m wysokości. Żywią się liśćmi, trawami, pąkami, pędami i nasionami. Komunikują się za pomocą infradźwięków o niskiej częstotliwości, często niesłyszalnych dla ludzi. Ciąża samicy trwa aż 15 miesięcy.
Najskuteczniejszym sposobem ratunku populacji żyraf kordofan jest zdecydowane przeciwdziałanie kłusownictwu, polegające na regularnych patrolach strażników, a także mobilizacja organów ścigania.
Sprowadzenie większej liczby samic do parku mogłoby zwiększyć stopniowo populację zagrożonych zwierząt. Specjaliści nie rekomendują jednak tego sposobu. Zauważają, że przenoszenie żyraf jest skomplikowane i kosztowne, a dopóki nielegalne polowania będą się odbywac, kolejne żyrafy będą tak samo narażone na zabicie.