Leśnik z Podkarpacia znalazł rzadki okaz. Do tej pory nie było go w Polsce
Polski leśnik po raz pierwszy zaobserwował w naszym kraju rzadki gatunek chrząszcza. O odkryciu poinformowali pracownicy Nadleśnictwa Rymanów na Podkarpaciu, którzy nie kryją dumy ze swojego kolegi. Obserwacja stanowi cenny wkład w badania nad bioróżnorodnością regionu - podkreślili.

Odkrycia dokonał w 2023 r. w Beskidzie Niskim Michał Brzeski, pracownik Nadleśnictwa Rymanów, a prywatnie - członek Polskiego Towarzystwa Entomologicznego i Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego.
Nowy chrząszcz w Polsce. Apalus bimaculatus w Beskidzie Niskim
Jego obserwacje opisane zostały także na łamach "Wiadomości entomologicznych". Jak się dowiadujemy, osiągnięcie pana Michała to pierwsze stwierdzenie chrząszcza Apalus bimaculatus w Polsce.
Gatunek ten zaobserwowano dotąd w kilkunastu krajach Europy, ostatnio m.in. w Czechach. Co ciekawe, były doniesienia, że chrząszcza już widziano w Polsce, ale okazały się błędne. Pomylona została lokalizacja i wyszło na jaw, że tak naprawdę owada widziano na Węgrzech.
To rzadki w skali Europy gatunek, który do tej pory nie był odnotowany w naszym kraju. Dzięki determinacji i zaangażowaniu Michała udało się udokumentować ten niezwykły przypadek w naturalnym środowisku
Chrząszcz został zauważony niedaleko wsi Posada Górna w woj. podkarpackim. Skrywał się na piasku i w kępach traw porastających pobocze piaszczystej drogi przebiegającej przez tereny pastwiskowe - relacjonuje w swoim artykule Michał Brzeski.
Apalus bimaculatus to niewielki owad o długości ok. 1 cm. Lubi tereny piaszczyste, takie jak leśne drogi, wydmy, brzegi rzek. Ma charakterystyczne, brązowo-rude pokrywy z czarnymi kropkami. Wrażenie robią także długie, czarne, częściowo porośnięte włoskami czułki.
Chrząszcze z tego gatunku są pasożytami pszczoły lepiarki wiosennej. Larwy przyczepiają się do latających zapylaczy, aby przedostać się do ich gniazd. Tam żywią się pyłkiem, jajami pszczół i ich larwami oraz zimują.
"Okres aktywności chrząszczy przypada na wczesną wiosnę, od początku marca (czasami już w lutym) do połowy kwietnia" - wyjaśniają leśnicy z Nadleśnictwa Rymanów.