Koniec obrączkowania dzikich zwierząt? "Kilka lat temu to było niemożliwe"

Telemetria i znakowanie jest jednym z kluczowych narzędzi do obserwacji dzikich zwierząt. Naukowcy z Cluster of Excellence Collective Behaviour na Uniwersytecie w Konstancji opracowali system komputerowy, który szacuje postawę i śledzi konkretne zwierzę. Może być także do obserwacji dzikich zwierząt przebywających w naturalnych warunkach. "Jeszcze kilka lat temu to było niemożliwe" - podkreślają badacze.

Nowe narzędzie opracowane przez niemieckich badaczy pozwala śledzić zachowanie zwierząt bez konieczności zakładania im obrączek czy obroży telemetrycznych
Nowe narzędzie opracowane przez niemieckich badaczy pozwala śledzić zachowanie zwierząt bez konieczności zakładania im obrączek czy obroży telemetrycznychUniversity of Konstanzmateriały prasowe

Badania były prowadzone na gołębiach. Filmowano je w najróżniejszych możliwych sytuacjach - od siedzenia na ziemi, przez jedzenie ziaren, po latanie. Potem "wycinano" szablony ich zachowań, klatka po klatce.

Narzędzie opracowane przez badaczy z Uniwersytetu w Konstancji w Niemczech wykrywa i rysuje ramkę wokół zwierząt. Rejestruje centralne części ciała i określa ich postawę, pozycję oraz interakcję z innymi osobnikami w pobliżu. Wszystko to wydarzyło się bez żadnych obrączek czy obroży telemetrycznych i bez interwencji człowieka. Jeszcze kilka lat temu nie byłoby to możliwe.

Nadzieja dla behawiorystyki

Nie ulega wątpliwości, że to przełomowe narzędzie daje zupełnie nowe możliwości w zakresie behawiorystyki. W szczególności w badaniach nad zwierzętami żyjącymi na wolności.

"To ważny kamień milowy w śledzeniu postawy zwierząt i zautomatyzowanej analizie behawioralnej" - mówią Alex Chan i Urs Waldmann z Uniwersytetu w Konstancji.

"Korzystając z modelu, który może zidentyfikować zarys dowolnego obiektu na obrazie, przeszkoliliśmy detektor punktów kluczowych 2D z zamaskowanym gołębiem na podstawie danych przetrzymywanych w niewoli, a następnie zastosowaliśmy model do filmów z gołębiami na zewnątrz" - relacjonuje Alex Chan.

Jak działa przełomowy 3D-MuPPET

Już wcześniej były opracowane metody bezmarkerowe, jednak nadal brakowało szacunków i ram do śledzenia dużej grupy zwierząt. Naukowcy z Cluster of Excellence Collective Behaviour na Uniwersytecie w Konstancji i Instytutu Zachowań Zwierząt im. Maxa Plancka opracowali 3D-MuPPET, platformę do szacowania i śledzenia pozycji 3D.

3D-MuPPET to komputerowa platforma wizyjna do szacowania postawy i śledzenia maksymalnie 10 pojedynczych gołębi. Wyniki pochodzą z widoków z 4 kamer oraz w oparciu o dane zebrane zarówno w warunkach hodowlanych, jak i na wolności.

Opracowane metody można zastosować w przyszłych badaniach nad innymi gatunkami, nie tylko gołębiami. Można je wykorzystać też w większych badaniach zachowań zbiorowych oraz w monitorowaniu gatunków w sposób nieinwazyjny.

3D-MuPPET stanowi potężną i elastyczną platformę dla badaczy, którzy chcieliby wykorzystać trójwymiarową rekonstrukcję postawy wielu zwierząt do badania zbiorowych zachowań w dowolnym środowisku.

SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas