Kilka tysięcy much na minutę. Miliony owadów migrują przez tę przełęcz

W Pirenejach znajduje się wyjątkowa przełęcz. Bujaruelo wyróżnia nie tylko górski klimat, ale i niesamowite przeloty owadów, które lecą tędy jak oszalałe. Ważki, muchy i inne stawonogi wybierają tę trasę z konkretnych przyczyn.

W Pirenejach znajduje się wyjątkowa przełęcz. Bujaruelo wyróżnia nie tylko górski klimat, ale i niesamowite przeloty owadów
W Pirenejach znajduje się wyjątkowa przełęcz. Bujaruelo wyróżnia nie tylko górski klimat, ale i niesamowite przeloty owadówKike Calvo/UIG Diverse/East NewsEast News

Masowa migracja kilkunastu milionów owadów przez Pireneje została potwierdzona przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter. Każdego roku przez przełęcz Bujaruelo w Huesca, leżącą na wysokości 2273 m n.p.m. przelatuje 17 mln ważek, much i innych owadów. Zdecydowaną większość stanowiły muchówki - prawie 90 proc. W locie uchwycono też ważki i motyle.

Muchy, ważki i motyle lecą przez Pireneje

Zjawisko przelotu owadów w Pirenejach jest niezwykłe jeszcze z innego powodu - migrują tu różne gatunki owadów, a takie obserwacje wspólnych przelotów są rejestrowane niezwykle rzadko. Owady są tak małe, że trudno dostrzec je w górskich krajobrazie. Używa się w tym celu specjalnych rejestratorów.

Entomolodzy twierdzą, że w niektóre dni nad przełęczą rejestrowano ponad 3000 much na minutę.  Owady wybierają tę przełęcz, bo jest stosunkowo łatwa do pokonania. Ale to nie jedyny taki górski obszar, przez który migrują owady. Takich miejsc w Europie może być znacznie więcej.

Pierwszy raz masową migrację owadów przez Bujaruelo zaobserwowano jesienią 1950 r. Był to prawdopodobnie pierwszy zanotowany przez naukowców przypadek wspólnej migracji much, ważek i motyli w Europie. 

Życie owada

Owady wędrowne zwykle wiosną i latem masowo udają się w kierunku wyższych szerokości geograficznych w znalezienia optymalnych miejsc do rozmnażania. Z kolei późnym latem i jesienią udają się w kierunku niższych szerokości geograficznych.

Rola owadów w ekosystemie jest niezwykle istotna. Miliony wędrujących osobników pokonują bardzo duże odległości. Część z nich zostanie zjedzona, a inne przeniosą na setki kilometrów pyłek, który przyczynia się do zwiększania różnorodności genetycznej flory. Niektóre uważane za szkodniki przylecą ku niezadowoleniu ogrodników.

Pomimo wiedzy na temat owadów naukowcy mówią, że w XXI w. nadal mało wiemy o migracjach tych wyjątkowych stworzeń.

Polskie góry są piękne. Co o nich wiesz? Mało kto zna każdą odpowiedź

Polskie góry są piękne. Co o nich wiesz? Mało kto zna każdą odpowiedź
Powodzie błyskawiczne w Polsce. Na czym polega to zjawisko?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas