Już niedługo bociany wrócą do Polski. Jak im nie przeszkadzać?

Magdalena Mateja-Furmanik

Niektórzy mieszkańcy, posiadający w swojej okolicy bocianie gniazda, nie mogą się doczekać powrotu tych przepięknych ptaków. Osoby, które chcą obserwować bociany, powinny jednak zachować ostrożność, aby im nie przeszkadzać.

Bociany są zwierzętami wyłącznie mięsożernymi.
Bociany są zwierzętami wyłącznie mięsożernymi.123RF/PICSEL

Bocian - polski symbol wiosny - pojawia się w naszym kraju już na początku marca, chociaż większość z nich zjawi się dopiero w kwietniu. Wracają one do swoich gniazd, ponieważ są to już miejsca sprawdzone i bezpiecznie. Zaraz po powrocie odbudowują je a następnie składają w nim trzy do pięciu jaj. 

Jak donosi magazyn salamandra.org.pl co czwarty bocian na świecie przez pięć miesięcy w roku jest Polakiem. Wynika to z faktu, że nasz kraj sezonowo zamieszkuje aż 80 tys. tych zwierząt, czyli 25 proc. światowej populacji.

W Polsce ulubionym miejscem gniazdowania są słupy elektroenergetyczne.

Jak obserwować bociany?

Zainteresowanie Polaków bocianami jest dobrym znakiem - oznacza to, że zwracamy uwagę na przyrodę i nie jest nam ona obojętna. Jednak podczas ich obserwacji warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Niektórzy miłośnicy przyrody inwestują w specjalny sprzęt obserwacyjny typu kamera lub dron, który umożliwia zrobienie ładnego zdjęcia. Trzeba jednak pamiętać, że zwłaszcza w okresie lęgowym bociany są bardzo wrażliwe na hałas czy ruch w okolicy gniazda.

Ekolodzy alarmują, że latanie dronem w okolicach bocianiego gniazda jest absolutnie wykluczone. Urządzenie może przeszkadzać bocianom tak bardzo, że ptaki mogą nawet na chwilę opuścić gniazdo. Jeśli znajdują się tam jaja, może się do skończyć tragicznie.

Jak przekonuje Karel Makona, przewodniczący Stowarzyszenia Ochrony Ptaków w Czechach w rozmowie z denik.cz

Nawet krótka chwila wystarczy, aby konkurencyjny bocian i po prostu wyrzucił jaja z gniazda.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że rywalizacja wśród bocianów jest naprawdę duża a ingerencja człowieka w tym przypadku powinna być jak najmniejsza.

Robienie zdjęć z ziemi jest w pełni bezpieczne i nie zakłóca spokoju bocianów.

Czy trzeba dokarmiać bociany?

Pomoc bocianom potrzeba jest w dwóch przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy któryś z nich jest ranny. Należy go wtedy schwytać i przewieźć do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt. Można również zadzwonić na Straż Gminną lub Miejską.  

Jeśli staniemy przed koniecznością opieki nad chorym bocianem, zwierzę należy dokarmiać tylko i wyłącznie mięsem. Portal bociany.pl zaleca, by karmić go małymi, nieczyszczone rybami, całymi myszami, ugotowanym na twardo i zgniecionym ze skorupką jajkiem oraz podrobami wraz z drobnymi kośćmi i chrząstkami.

Po drugie wtedy, gdy następują bardzo silne mrozy i zalega gruba pokrywa śnieżna. Jedzenie powinno się zostawić w miejscu, w którym ptaki nie będą zagrożone przez atak psów lub kotów.

Należy pamiętać, że nie wolno ich karmić wędlinami, ponieważ zawierają dużo soli.

W pozostałych wypadkach, bociany świetnie radzą sobie same i nie należy ingerować.

Źródło: denik.cz, bociany.pl, otop.org.pl, magazyn.salamandra.org.pl

Środowisko w czasie wojny.Stowarzyszenie Czysta PolskaProgram Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas