Fantastyczne narodziny w polskim zoo. To zwierzę jest skrajnie rzadkie

Porzeczka - takie urocze imię nosi malutka antylopa bongo, która urodziła się w warszawskim zoo. To wydarzenie nie lada, bowiem zwierzę należy do wschodniego podgatunku bongo leśnego, który jest skrajnie nieliczny. Na wolności zostało jedynie 140 tych antylop i to na izolowanym terenie w Kenii.

Nowo narodzona antylopa bongo z warszawskiego zoo
Nowo narodzona antylopa bongo z warszawskiego zooZoo WarszawaFacebook

Bongo leśne to niesamowicie wyglądająca antylopa o rudawym futrze w efektowne, białe pasy. Samce mają długie, lekko skręcone rogi, a maska na twarzy tych zwierząt dodaje im tajemniczości. Ona i tak jest spora, gdyż bongo żyje w gęstwinie lasów tropikalnej Afryki. To nieco nietypowe, bowiem antylopy kojarzą nam się z otwartymi terenami afrykańskich sawann. Bongo jest jednak przedstawicielką antylop leśnych, kryjących się w dżungli.

Jej ojczyzną jest zwłaszcza Dolina Konga na terenach kilku państw środka Afryki - Konga, Demokratycznej Republiki Konga, Republiki środkowoafrykańskiej, Gabonu czy Kamerunu. Istnieje także zachodnia populacja tych antylop, która zamieszkuje deszczowe lasy Gwinei, Liberii, Sierra Leone, Wybrzeża Kości Słoniowej czy Ghany oraz Togo i Beninu. Populacja utworzona przez podgatunek wschodni to szczególny ewenement, bowiem spotykana jest tylko na bardzo małym obszarze Kenii. I nie na kenijskiej sawannie, ale w górskich lasach środkowej części kraju. To jedyny górski podgatunek tej antylopy.

Tak wygląda dorosły samiec bongo leśnego
Tak wygląda dorosły samiec bongo leśnegoUser:BeckyAnneWikimedia

I on właśnie jest najrzadszy. Bongo leśne z Konga czy zachodniej Afryki występuje jeszcze licznie. Mimo polowań miejscowych ludzi zachowało się jeszcze 20 tysięcy osobników. Wschodnich bongo na wolności jest tylko 140 i właśnie jedna z takich antylop urodziła się w zoo w Warszawie. Dostała imię Porzeczka.

Porzeczka z zoo w Warszawie

To córka jedynego w Warszawie samca imieniem Franek oraz samicy Walkiria. W warszawskim ogrodzie mieszka jeszcze kilka samic: Chilli, Maliki, Hela. Ostatnio urodzona u nas Melody wyjechała w tamtym roku do ZOO Wrocław.

"Powitajcie nową mieszkankę Warszawskiego ZOO, rodowitą warszawiankę o afrykańskich korzeniach: przed Wami antylopka bongo o imieniu Porzeczka" - napisało na Facebooku zoo w Warszawie. - "Narodziny samiczki w Warszawskim ZOO to duży sukces hodowlany w skali całego kraju, ponieważ to gatunek rzadko spotykany w europejskich ogrodach zoologicznych. Jego hodowla jest ściśle koordynowana przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) w ramach Europejskiego Programu Hodowli Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem (EEP)."

Mrożone owoce i prysznic. Belgijskie zoo pomaga zwierzętom w czasie upałówAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}