Dziwaczne zwierzęta. Ich wygląd naprawdę szokuje
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Królestwo zwierząt jest niezwykle bogate. Na Ziemi żyją istoty, o których większość ludzi w życiu nawet nie słyszała. Co więcej, niektóre z nich prezentują się naprawdę osobliwie. Poznaj dziwne zwierzęta, które można spotkać w różnych zakątkach świata!
Spis treści:
Mistrz podziemia - gwiazdonos
Gwiazdonos to zwierzę, które na pierwszy rzut oka przypomina zwykłego kreta. Wystarczy jednak spojrzeć na jego pysk, aby zorientować się, że jest to znacznie mniej typowe stworzenie. Gwiazdonos ma bowiem na pysku 22 czerwone lub różowe wypustki. Przypominają one nieco palce otwartej dłoni. Służą do pozyskiwania informacji w podziemnych korytarzach, a w szczególności do poszukiwania jedzenia. Ich nabłonek pokryty jest brodawkami nazwanymi narządami Eimera, które działają podobnie jak receptory dotyku u człowieka. Jest ich ok. 25 tys. co oznacza, że unikalny "ryjek" nietypowego kretowatego jest bardzo wrażliwy.
Pyura chilensis - czy to żyje?
Pyura chilensis to wyjątkowo dziwne zwierzę, które na pierwszy rzut oka nawet nie wygląda jak żywy organizm. Nazywane również żywym kamieniem lub żywą skałą wygląda jak narządy zamknięte wewnątrz skały. Co więcej, nie jest w stanie się poruszać, a pożywienie zdobywa, wysysając mikroorganizmy z wody. Jego krew jest przejrzysta i zawiera duże ilości wanadu, rzadkiego pierwiastka.
Co więcej, Pyura chilensis w początkowej fazie swojego życia jest płci męskiej. Gdy dojrzewa, staje się jednak hermafrodytą i rozmnaża się poprzez samozapłodnienie, wystrzeliwując chmury nasienia i jajeczek do wody. To nietypowe zwierzę można spotkać przede wszystkim u wybrzeży Chile i Peru, a także na... lokalnych targach. Jest to bowiem tamtejszy przysmak.
Wyrak upiorny (wyrak upiór, Tarsius tarsier)
Wyraki to również bardzo dziwne zwierzęta. Są to ssaki należące do naczelnych charakteryzujące się osobliwym wyglądem. Mają bowiem nieproporcjonalnie dużą głowę i wielkie wyłupiaste oczy oraz bardzo długie tylne kończyny. Wyraki upiorne są niewielkie (długość ciała kilkanaście centymetrów), ale dzięki długim tylnym odnóżom i ogonom mogą wykonywać skoki na odległość nawet 6 m.
Przez niektórych są uważane za najbrzydsze zwierzęta, chociaż inni uważają, że są one na swój sposób urocze. Można je spotkać w Indonezji, a konkretnie na wyspie Celebes.
Suhak stepowy
Suhaki stepowe to również bardzo nietypowe zwierzęta, chociaż z daleka łatwo można je pomylić ze zwykłymi antylopami. To przedstawiciele ssaków kopytnych z rodziny wołowatych. Dawniej występowały na stepach całej Eurazji, dziś można je spotkać przede wszystkim na terenie Azji Środkowej, choć są znacznie rzadsze. Dlaczego są wyjątkowe? W przypadku suhaków stepowych uwagę zwracają ich wydłużone, nietypowe nosy. Przerośnięte nozdrza tworzą coś w rodzaju małej trąby.
Suhak stepowy używa jej do filtrowania powietrza zanieczyszczonego piaskiem i pyłem, a także regulacji temperatury. Nos pomaga np. ogrzewać zimą mroźne powietrze, zanim trafi ono do płuc.
Tajemniczy aksolotl
W kategorii "najdziwniejsze zwierzęta świata" na pewno nie może też zabraknąć aksolotla. Wygląda on bowiem jak ryba z odnóżami. Co ważne, pod tą nazwą kryje się kilka różnych gatunków płazów ogoniastych z rodzaju Ambystoma. Oznacza ona bowiem jedynie stan rozwoju osobniczego. Najczęściej aksolotla utożsamia się z ambystomą meksykańską, która stanowi rodzaj jaszczurki wodnej. Ma oczy pozbawione powiek i zdolność do całkowitej regeneracji utraconych kończyn. Te dziwne zwierzęta można spotkać w słodkich wodach - przede wszystkim w jeziorach na terenie Meksyku.
Scotoplanes (świnia morska)
Scotoplanes to rodzaj głębinowych strzykiew-szkarłupni z rodziny Elpidiidae, z rzędu Elasipodida, które żyją na lub tuż nad dnem morskim żywiąc się mułem głębinowym. Dlaczego są uznawane za ciekawe zwierzęta? Ponieważ mają szczególnie powiększoną rurę stopy, która wygląda jak odnóża. Używając wodnych jamek w skórze (a nie w samej nodze), mogą napełniać i opróżniać wyrostki, dzięki czemu sprawnie poruszają się po dnie oceanu, działając jak morski odkurzacz. Stąd ich potoczna nazwa - świnia morska (ang. seapig).
Scotoplanes żyją na dnie głębokich oceanów, w szczególności na równinie głębinowej Atlantyku, Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego, zazwyczaj na głębokości ponad 1000 metrów.
Świat jest niezwykle różnorodny, a często również zadziwiający. Dotyczy to również zwierząt, czego dowodem są powyższe przykłady!