Dolly żyła 6 lat. Inne sklonowane zwierzęta tylko jeden dzień
Prawie 30 lat temu przyszło na świat pierwsze sklonowane zwierzę - owieczka Dolly. Było to epokowe wydarzenie, które do dziś wzbudza kontrowersje. Jednak ten eksperyment zapoczątkował badania nad komórkami macierzystymi. Poza tym Dolly nie była jedyna…
Narodziny Dolly - pierwszego ssaka sklonowanego z komórek somatycznych dorosłego osobnika metodą transferu jąder komórkowych, były przełomem w medycynie, ale nie tylko. Zaczęto po tym rozważać sklonowanie człowieka.
Ciemna strona klonowania
W związku z Dolly powstaje pytanie - dlaczego do dziś nie sklonowano człowieka, skoro z powodzeniem klonujemy komórki macierzyste? Odpowiedź jest prosta. Żywotność takich sklonowanych ssaków była zastraszająco niska. Dolly zmarła po 6 latach - 14 lutego 2003 r. wskutek choroby nowotworowej wywołanej przez wirusa JSRV. Jednak rekordzistą jest koziorożec pirenejski. Przeżył ledwie kilka minut. Wszystkie sklonowane zwierzęta umierały ze względu na wady genetyczne. Sceptycyzm i strach przed sklonowaniem człowieka nie powinien już dziwić.
Odstraszają też względy ekonomiczne. Z raportu amerykańskiego Hastings Centre wynika, że jedna ludzka komórka jajowa kosztuje 5-50 tys. dolarów. Do tego tylko 1 proc. komórek zaczyna się dzielić. Jest to po prostu nieopłacalne.
Wielki powrót mamutów
Jednak problemy z klonowaniem nie odstraszają firmy Colossal Biosciences, która zapowiedziała powrót mamuta włochatego. Podała nawet rok - nastąpi to w 2028. “Firma Bena Lamma zamierza bowiem wykorzystać geny słonia indyjskiego, który jest genetycznie najbardziej zbliżony do mamuta włochatego. Właśnie on, a nie słoń afrykański czy słoń leśny." - jak już podawaliśmy.
Co więcej, nie skończy się tylko na wskrzeszeniu prehistorycznego słonia. Ma powstać też rezerwat mamutów w Teksasie.
Komórki macierzyste nadzieją dla chorych
Mimo wielu kontrowersji i nieudanych eksperymentów klonowanie ma szerokie zastosowanie w medycynie. Głównym kierunkiem badań jest klonowanie terapeutyczne.
Nie jest to nic innego jak pobieranie osławionych komórek macierzystych. Z powodzeniem wykorzystuje je się w leczeniu różnych chorób, szczególnie gdy inne metody zawodzą. Jak czytamy w publikacji rządowej Zastosowanie komórek macierzystych w medycynie “lekarze stosują je również w celu regeneracji tkanek i terapii urazów, często bardzo poważnych i niemożliwych do leczenia w inny sposób." Mają również zdolność do samodzielnego odnawiania.
Co istotne - komórki macierzyste przechowywane w warunkach laboratoryjnych są nieśmiertelne.
Źródło: National Geographic, Zielona Interia, PAP, Zintegrowana Platforma Edukacyjna