Czy żmija i zaskroniec są w Polsce pod ochroną?

Agnieszka Kasprzyk

Aktualizacja
Zaskroniec zwyczajny łac. Natrix natrix
Zaskroniec zwyczajny łac. Natrix natrix123RF/PICSEL

Jakie węże żyją w Polsce? Można policzyć na palcach

  • Zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix) - najbardziej pospolity. Samce osiągają długość do 100 cm, a samice do 140. Mają oliwkowy lub brązowawy kolor, z charakterystycznymi żółtymi plamami "za skroniami", stąd nazwa gada. Zgubą zaskrońca zwyczajnego stały się ciemne plamy na grzbiecie, czasem układające się we wzór. Upodabnia go to do budzącej postrach żmii zygzakowatej, która jest gatunkiem jadowity,
  • Zaskroniec rybołów (Natrix tessellata) - w Polsce pojawił się stosunkowo niedawno, bo około dekady temu. Jest łudząco podobny do zaskrońca zwyczajnego i jeszcze bardziej niż on przypomina żmiję zygzakowatą, bo plamy na oliwkowym grzbiecie są bardziej wyraźne. Zaskroniec rybołów nie oddala się od akwenów wodnych, bo podstawą jego diety są ryby. Przywędrował do nas z Bałkanów i naukowcy twierdzą, że już z nami zostanie. Gad w naturalny sposób rozszerzył teren swojego występowania.
  • Gniewosz plamisty (Coronella austriaca) - niewielki (60 - 70 cm) wąż, o szarych łuskach. Przez jego grzbiet biegną dwa rzędy ciemniejszych plamek lub pasków. Żyje głównie na południu Polski, ale spotkanie z nim graniczy z cudem. I bardzo dobrze, bo choć gniewosz nie jest jadowity, może ugryźć w obronie własnej. Żywi się głównie małymi gadami, czasami przejawia kanibalizm. Jeśli gadów brakuje, nie pogardzi płazami, a w ostateczności niewielkimi ssakami.
  • Żmija zygzakowata (Vipera berus) - wąż wziął nazwę od charakterystycznego zygzaka na grzbiecie, zwanego wstęgą kainową. Jej ubarwienie jest zazwyczaj szare, brązowe lub czarne. Żmija jest dość krępa, co odróżnia ją od zaskrońców. Żeruje w nocy, a żywi się głównie drobnymi ssakami. Występuje w całej Polsce, w lasach, torfowiskach i na leśnych polanach. W ciągu dnia lubi się wygrzewać w słońcu. Żmija zygzakowata to jedyny w Polsce wąż jadowity, ale atakuje w obronie własnej. Najlepiej więc po prostu ją omijać.
  • Wąż Eskulapa (Zamenis longissimus) -najdłuższy wąż w Polsce, może osiągać nawet dwa metry. Ma kolor oliwkowy lub brązowy i występuje głównie w Bieszczadach. Spotkanie z nim należy do rzadkości i nie jest groźne, mimo swoich rozmiarów wąż nie jest jadowity. Wbrew powszechnej opinii, wąż Eskulapa nie jest dusicielem. Gatunek ten jest krytycznie zagrożony całkowitym wyginięciem, pod ścisłą ochroną.
Wąż o ciemnooliwkowym grzbiecie i żółtym podgardlu wije się wokół rozgałęzionej gałęzi drzewa na tle rozmytej zieleni lasu.
Wąż Eskulapa to największy polski wąż. Michal Fuglevic123RF/PICSEL

Czy węże w Polsce są pod ochroną? Grozi nawet więzienie

Zobacz również:

Czy gniewosz jest groźny? Polski wąż, który lubi ludziPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?