Czy ukąszenie żmii zygzakowatej jest śmiertelne? Fakty i mity
Żmija zygzakowata to prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych gatunków węży żyjących w Polsce. Choć rzeczone stworzenia bardzo rzadko atakują ludzi, to jednak postawione w stan osaczenia mogą ukąsić. Czy ich jad jest toksyczny? Jakie są objawy ukąszenia żmii zygzakowatej? Odpowiadamy.

Spis treści:
Jak wygląda żmija zygzakowata i gdzie występuje w Polsce?
Żmija zygzakowata to wąż osiągający maksymalnie 90 cm długości, choć zdarzały się również dłuższe osobniki. Ma zabarwiony na oliwkowozielono, brązowo lub srebrzystoszaro grzbiet, na którym znajduje się charakterystyczna "wstęga kainowa" - ciemny zygzak, który jednak nie zawsze jest widoczny.
Gdzie w Polsce występuje żmija zygzakowata? Na tego węża najczęściej można natknąć się w okolicach leśnych polan, na obrzeżach lasów czy na terenach podmokłych. Bytuje pod kamieniami i w zaroślach. Żywi się między innymi niewielkimi gryzoniami, a młode osobniki mogą polować na ślimaki, jaszczurki i niewielkie płazy. W Polsce żmija zygzakowata jest objęta częściową ochroną gatunkową.

Czy żmija zygzakowata jest jadowita?
Żmija zygzakowata jest gatunkiem jadowitym. Jej jad zawiera toksyczne substancje, których obecność w organizmie może uszkadzać układ nerwowy, powodować zmianę rytmu serca czy zaburzać krzepliwość krwi.
Warto wspomnieć, że w 30-60 procentach przypadków następuje ukąszenie suche, czyli takie, podczas któregożmija zygzakowata nie wstrzykuje jadu. Jednak w takiej sytuacji i tak warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ niezbędne może okazać się podanie środka przeciwtężcowego.
Czy ukąszenie żmii jest śmiertelne?
Żmija zygzakowata rzadko atakuje człowieka - jeśli czuje zagrożenie, to zazwyczaj ucieka. Jednak w sytuacji, w której zostaje zmuszona do obrony, może ukąsić. Wąż kąsa, gdy zostaje zaatakowany bądź gdy próbuje się go podnieść. Najbardziej narażone są wówczas nogi oraz ręce. W miejscu ukąszenia uwidaczniają się dwie charakterystyczne ranki - ślady po zębach jadowych żmii zygzakowatej.
Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy ukąszenie tej żyjącej w Polsce żmii jest śmiertelne. Okazuje się, że dla zdrowego, dorosłego człowieka nie powinno być ono niebezpieczne. Ukąszenie węża może być jednak bardzo groźne dla dzieci i osób starszych.
W przypadku, gdy żmija zygzakowata wstrzyknęła jad, mogą wystąpić pewne niepokojące objawy, takie jak zaczerwienienie i narastający obrzęk skóry, zawroty głowy, przyspieszenie tętna, nadmierna potliwość czy nudności. Wówczas należy bezzwłocznie udać się do szpitala, gdzie zostanie podana antytoksyna.