Cały Londyn świętuje. To pierwsze takie narodziny od setek lat
Jak donosi BBC, po raz pierwszy od 400 lat w Londynie zauważono małego bobra. Jest to efekt pionierskiego programu reintrodukcji bobrów, który rozpoczął się w 2022 roku. Naukowcy są zachwyceni.
W 2022 roku rozpoczął się program reintrodukcji bobrów w Londynie, który został zapoczątkowany przez Radę Enfield. Sama inicjatywa jest częścią szerszego planu odbudowy dzikiej przyrody oraz rozwinięcia naturalnych procesów zarządzania powodziami.
Kolejnym krokiem będzie złapanie zwierzęcia i określenie jego stanu zdrowia oraz płci. Następnie zostanie ono wypuszczone na wolność. W ostatnich latach w niektórych częściach kraju zaczęto inicjować projekty reintrodukcji tego zwierzęcia.
Ciężka praca bobrów w tworzeniu naturalnego ekosystemu terenów podmokłych przyczyni się do doskonałej ochrony przeciwpowodziowej, chroniąc lokalny obszar i setki domów przed powodzią [...] zachęcając jednocześnie do różnorodności biologicznej
Z kolei Meg Wilson, kierownik ds. zbiorów zwierząt w Capel Manor College, dodała: "Jesteśmy podekscytowani tym nowym przybyciem. Widzieliśmy rozwój, w który zaangażowane są bobry oraz poprawę, jaką wprowadziły na obszarze podmokłym. Teraz skupiamy nasze wysiłki w gromadzeniu danych, które, mamy nadzieję, dostarczą dalszych dowodów na pozytywny wpływ bobrów na środowisko".
Bardzo trudne życie bobrów w Wielkiej Brytanii
Trzeba podkreślić, że bobry w Wielkiej Brytanii zostały w całości wytępione już 400 lat temu. Ludzie polowali na nie ze względu na ich futro, mięso, czy kastoreum - jest to specjalna wydzielina, która była dawniej używana w przemyśle perfumeryjnym i w medycynie.
W 2020 roku na jednej z rzek w regionie Exmoor reintrodukowane bobry zbudowały pierwszą od 400 lat tamę. W zaledwie dziewięć miesięcy udało im się zmienić suchy lokalny ekosystem w mokradła, co poprawiło jakość rzek oraz przepływ wody. Powstałe w ten sposób zbiorniki wodne dały schronienie kolejnym gatunkom zwierząt, przez co zwiększyła się bioróżnorodność całego ekosystemu.
W 2022 roku w Wielkiej Brytanii weszło w życie prawo chroniące bobry - ich celowe zabijanie, chwytanie, ranienie, niepokojenie, czy niszczenie ich tam jest uważane za przestępstwo.
Naukowcy podkreślają, że działalność bobrów korzystnie wpływa na filtrowanie i magazynowanie wody, dzięki czemu zasobność gruntów w wodę systematycznie się zwiększa. Ponadto bobry ograniczają niszczycielską siłę powodzi, zwłaszcza w dolnych odcinkach rzek. Ekolodzy informują także, że bobry mogą wspierać ekoturystykę i ograniczyć wpływ zmian klimatycznych.