Aktor z naukowcami odkryli wielką anakondę. Wąż dorasta do 7 metrów

To jasne, że nie jedna anakonda jest na świecie i do tej pory poznaliśmy już cztery jej gatunki, z czego dwa opisane całkiem niedawno. Okazuje się jednak, że i to nie jest koniec. Badania, o których czytamy w "The Conversation" wskazują na to, że największy, a przynajmniej jeden z największych węży świata, którym jest anakonda zielona, to także dwa odrębne gatunki. Myliliśmy się, widząc w nich tylko jeden.

Anakonda zielona około 10 milionów lat temu podzieliła się na dwa osobne gatunki. W wyprawie naukowców, którzy je badali wziął niedawno udział aktor Will Smith
Anakonda zielona około 10 milionów lat temu podzieliła się na dwa osobne gatunki. W wyprawie naukowców, którzy je badali wziął niedawno udział aktor Will SmithEast News/Bios Photos/Getty Images/Future PublishingGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Czy anakonda zielona jest największym i najdłuższym wężem świata - tu sprawa nie jest jednoznaczna. Legendy o przeszło 10-metrowych czy nawet większych wężach z Amazonii to raczej mit. 50 tys. dolarów czekało odtąd na śmiałka, który znajdzie anakondę mierzącą ponad 9 metrów, dostarczy ją albo przekonujące dowody na jej istnienie. Minęło sto lat i do tej pory nikt po nagrodę się jeszcze nie zgłosił.

Największa udokumentowana anakonda zmierzona na wolności miała 5 metrów i 21 cm i ważyła 97,1 kg. W niewoli przebił ją egzemplarz w zoo w Pittsburghu w USA, który osiągnął na stałej diecie 6 metrów i 27 centymetrów. To wystarcza do zabicia kajmana czy jaguara, a nawet człowieka, ale nie do zdobycia 50 tys. dolarów nagrody.

Powodem może być temperatura i klimat. Na terenie kopalni Cerrejo w Kolumbii w 2009 r. znaleziono szczątki ogromnego węża, który ważył grubo ponad tonę i mierzył nawet 15 metrów. Był to jednak gatunek z paleocenu, sprzed 60 mln lat. Żył w Ameryce Południowej krótko po wymarciu dinozaurów, gdy było tu goręcej. Tym wężem był Titanoboa.

Anakonda zielona to ogromny wąż związany ze środowiskiem wodnym
Anakonda zielona to ogromny wąż związany ze środowiskiem wodnymMarica van der MeerEast News

Anakonda ma ogromne rozmiary i niejedno imię

O ile do niedawna było jasne, że to anakonda jest największym wężem świata, o tyle teraz nie jest to już wcale takie pewne. Azjatyckie pytony osiągają rozmiary porównywalne, a nawet większe. Rekordowy pyton siatkowy zabity w 1912 r. na indonezyjskiej wyspie Celebes miał 9 metrów i 76 cm. Jeżeli te dane byłyby wiarygodne, to między anakondami zielonymi a pytonami siatkowymi należałoby postawić co najmniej znak równości, przy czym anakondy są cięższe, na co pozwala im życie w środowisku wodnym i półwodnym.

Życie w tym środowisku pozwala wielkim dusicielom Ameryki Południowej ukryć się przed okiem ludzi, zaszyć i skrywać - jak się okazuje - sporo jeszcze tajemnic. Jedną z nich właśnie odkrywamy.

Do niedawna uważano, że w Ameryce żyje tylko jeden gatunek - anakonda zielona. Teraz wyróżnia się także anakondę żółtą z Argentyny i Paragwaju, anakondę ciemną z Brazylii oraz anakondę boliwijską opisaną w Boliwii dopiero w 2002 r., co pokazuje jak mało poznane są te dusiciele.

Anakonda żółta osiąga grubo ponad 3 metry długości, a według niektórych źródeł - nawet 4 metry. Anakonda ciemna jest jeszcze dłuższa i mierzy ponad 5 metrów, natomiast anakonda boliwijska jest najmniej znana i być może najkrótsza, bo to wąż raczej 2-3-metrowy.

Anakondy zielone są prawdziwymi współczesnymi olbrzymami świata gadów. Największe samice dorastają do 7 metrów i ważą ponad 250 kilogramów.
czytamy w "The Conversation"

Na tym tle anakonda zielona urasta do miana zdecydowanie najpotężniejszego i najdłuższego gatunku. To o niej powstają mity, to ona ma się kryć w bagnach amerykańskich ze swym wielometrowym cielskiem i to ona inspirowała wiele filmów i opowieści.

Teraz jednak okazuje się, że anakonda zielona to także nie jest jednolity gatunek. Badania opisane w "The Conversation" wskazują na to, że mamy do czynienia z co najmniej dwiema odrębnymi anakondami zielonymi, które należy traktować jako osobne gatunki. 

Eunectes murinus, czyli tzw. południowa anakonda zielona mieszka na rozlewiskach i mokradłach Brazylii, Peru, Boliwii, ale także Gujany Francuskiej. Z kolei zasięg występowania Eunectes akayima, czyli północnej anakondy zielonej, obejmuje tereny zwłaszcza Wenezueli, gdzie węże te są dość liczne, a także Kolumbii, Ekwadoru, przyległych części Gujany i Surinamu oraz wyspę Trynidad.

W opisie badań czytamy: "Nasz projekt trwał prawie 20 lat. Kluczowe elementy układanki pochodziły z próbek, które zebraliśmy podczas wyprawy w 2022 roku do regionu Bameno na terytorium Indian Baihuaeri Waorani w ekwadorskiej Amazonii. Wybraliśmy się w tę podróż na zaproszenie i we współpracy z przywódcą Waorani, Penti Baihua. Aktor Will Smith również dołączył do wyprawy w ramach serialu, który kręci dla National Geographic".

Anakonda zielona osiąga ogromne rozmiary
Anakonda zielona osiąga ogromne rozmiaryBios PhotoEast News

Naukowcy nie tylko rozróżnili te dwa węże, ale ustalili także okres, w którym anakonda zielona podzieliła się na dwa gatunki: miało to miejsce prawie 10 milionów lat temu, a zatem całkiem dawno. To dość czasu, by nowe gatunki gadów się wykształciły. Do tej pory nikt się w tym nie połapał, gdyż obydwa gatunki anakondy zielonej wyglądają prawie identycznie i nie istnieje żadna oczywista bariera geograficzna, która by je oddzielała.

Na terenie Gujan chociażby obydwa się przenikają, podobnie na terenach brazylijskiej Amazonii. Poziom ich zróżnicowania genetycznego jest jednak zdumiewający i przekracza 5 procent. Dla porównania, różnica genetyczna między ludźmi i małpami wynosi 2 procent.

A zatem to na pewno osobne gatunki, które teraz trzeba dokładnie poznać, opisać i... nazwać. Jedna z tych anakond zachowa zapewne polską nazwę anakonda zielona, a druga otrzyma nową. Warto przy tym pamiętać, że gady nie mają jeszcze oficjalnych nazw polskich. Któraś z tych anakond może okazać się teraz najdłuższym wężem świata.

Kochajmy gady. W Polsce jest ich coraz mniejPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas