"Wyglądał na zdyszanego i osłabionego". Kara za zostawienie psa w aucie

Psy w czasie upału nie mają łatwego życia. Ich opiekunowie muszą z kolei pamiętać, że zostawianie zwierząt w nagrzanym samochodzie jest karalne. Śląska Policja tłumaczy, co grozi nieodpowiedzialnym opiekunom.

Pozostawienie psa w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem
Pozostawienie psa w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem123RF/PICSEL

Śląska Policja niedawną interwencję, która miała miejsce w Żorach (woj. śląskie). Funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie, że w jednym z zaparkowanych samochodów przebywa samotnie pies. W mieście utrzymywały się wysokie temperatury. 

Pies zamknięty w aucie. Śląska policja weszła do pojazdu

Zaniepokojony świadek stwierdził, że zwierzę dyszy i wygląda na osłabione. Policjanci, którzy udali się na miejsce, zdecydowali o otwarciu vana - jeden z zamków był otwarty, więc nie było potrzeby "włamywania się" do pojazdu. Następnie psu podali wodę i na miejsce wezwali weterynarza, który sprawdził stan zwierzęcia. "Na szczęście tym razem nie było za późno" - poinformowała policja.

Początkowo policja nie ustaliła opiekunów psa, ale kilka godzin później udało się ich zidentyfikować. Według policji para przechodziła w trakcie interwencji w okolicach bloku, ale nie podeszła do auta. "Nie potrafili logicznie wyjaśnić przyczyn swojego zachowania. Właścicielom czworonoga grozi teraz kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności" - podała policja.

Pies w aucie. O czym pamiętać podczas upału?

Choć psy często podróżują z opiekunami i zdarza się, że są na chwilę zostawiane w samochodzie, to trzeba pamiętać, że za pozostawienie psa w aucie może grozić odpowiedzialność karna. W skrajnych przypadkach, kiedy psu zagraża niebezpieczeństwo z racji upału, sąd może uznać, że doszło do znęcania się nad zwierzętami. Kara może wynieść nawet 3 lata pozbawienia wolności.

Policja nadmienia, że opiekunowie często nie narażają na niebezpieczeństwo swoich pupili intencjonalnie, ale nie biorą pod uwagę niebezpieczeństwa, jakie na czworonoga czyha w rozgrzanym samochodzie.

"Zbliżające się wakacje i towarzysząca piękna pogoda, to również słońce, na które trzeba uważać. Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Podczas upałów we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej panującej na zewnątrz" - przypomina policja ze Śląska.

Policja może wybić szybę

Gdy zauważymy, że pies może znajdywać się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu poinformujmy o tym policję. Jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że sytuacja jest poważna, mogą wybić szybę, aby dostać się do auta. Prawo chroni w tym przypadku w pierwszej kolejności nie mienie, ale zdrowie i życie zwierzęcia.

W kryzysowej sytuacji wybić szybę może też każdy obywatel. Chroni go tzw. wyższa konieczność.

Humanitarne traktowanie zwierząt dotyczy nie tylko psów, ale i innych zwierząt, w tym hodowlanych i dzikich. W koresie upałów potrzeby zwierząt muszą zostać spełnione.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas