Pies szczeka w domu w dzień. Czy właściciel dostanie mandat?
Oprac.: Agnieszka Tkacz
Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami, a także dużą odpowiedzialnością. Z tego powodu, kiedy pupil szczeka całymi dniami, konieczna będzie interwencja. Dyskomfort sąsiadów oraz zakłócanie porządku mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Sprawdzamy, co grozi właścicielowi za hałaśliwego pupila.
Opieka nad psem nie ogranicza się jedynie do zapewniania mu jedzenia, wody czy odpowiedniej dawki ruchu. Właściciele muszą być świadomi, że o czworonoga należy zadbać również pod względem emocjonalnym. Zaniedbanie jego potrzeb może sporo kosztować.
Szczekanie psa w dzień i w nocy. Kiedy jest to problem?
Szczekanie jest dla psów formą komunikacji. Używają go jako wyrazu radości, dyskomfortu czy ostrzeżenia. To dla nich naturalny odruch, z którym trudno walczyć. Okazjonalne, krótkie szczekanie w ciągu dnia czy nocy nie powinno być problemem.
Należy zainterweniować, dopiero kiedy pies nie przestaje szczekać. Często zdarza się to w ciągu dnia, kiedy właściciele wychodzą z domu do pracy czy szkoły. Długie godziny spędzone w samotności skutkują u czworonoga stresem, tęsknotą czy lękiem separacyjnym. W wielu przypadkach właściciele nawet nie są świadomi tego, że pies doświadcza negatywnych emocji i szczeka przez długie godziny.
Zobacz również:
Takie zachowania wymagają interwencji, ponieważ stanowią problem zarówno dla otoczenia, jak i pupila. Nadmierne szczekanie nadwyręża struny głosowe psa i może prowadzić do takich konsekwencji, jak choroby gardła czy krtani. Dodatkowo może być objawem poważniejszego problemu natury emocjonalnej. Właściciel powinien dojść do przyczyny, która stoi za szczekaniem psa.
Mandat za szczekanie psa w dzień. Komu grozi?
W Kodeksie wykroczeń znajdziemy zapis, który mówi:
Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Na jego podstawie można ukarać właściciela pupila, który nadmiernie szczeka. Polskie prawo nie uwzględnia ciszy nocnej, która zwyczajowo trwa pomiędzy godziną 22 a 6 rano. Z tego powodu niezależnie od tego, czy pies zakłóca porządek w ciągu dnia, czy w nocy, właściciel może zostać ukarany.
Kara za wykroczenie może wynosić od 20 zł do nawet 5000 zł. Najczęściej kończy się na mandacie, jednak zapisy Kodeksu mówią, że możliwy jest również areszt od 5 do 30 dni za złamanie prawa.
Szczekający pies w bloku. Gdzie zgłosić problem?
Szczekanie psa w ciągu dnia może być tak samo uciążliwe, jak w nocy. W wielu sytuacjach jest to jedna z przyczyn konfliktów sąsiedzkich. Jeśli jesteśmy po drugiej stronie i to nam w funkcjonowaniu przeszkadza pies sąsiada, możemy podjąć kilka kroków.
Przede wszystkim warto porozmawiać z właścicielem czworonoga. W wielu przypadkach może on nawet nie być świadomy tego, że podczas jego nieobecności pies daje się we znaki. Z tego powodu spokojne zwrócenie mu uwagi może szybko załagodzić sytuację i rozwiązać problem.
Jeśli jednak rozmowa nie wystarczyła, a pies w dalszym ciągu szczeka całymi dniami, może być konieczne zwrócenie się do służb. Szczekanie może być sygnałem, że właściciel ignoruje potrzeby psa oraz nie wykazuje wysiłku, aby mu pomóc. W takiej sytuacji dobrze jest zadzwonić do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Zwraca ono uwagę na warunki bytowe zwierzęcia, czyli zapewnioną opiekę, jedzenie, wodę. Dopiero kiedy ono nie zainterweniuje, warto zwrócić się o pomoc do administracji budynku, straży miejskiej lub policji.