Nowy sposób na kastrację i sterylizację psów. Szczepionka zamiast zabiegu
Chile wprowadza pierwszą na świecie szczepionkę, która przez rok pozbawia psy płodności, co ma być alternatywą dla nieodwracalnej kastracji chirurgicznej.
Naukowcy z Chile opracowali szczepionkę, która na jeden rok zapobiega reprodukcji u psów. Środek, nazywany “Egalité”, stanowi alternatywę dla nieodwracalnej kastracji i sterylizacji chirurgicznej.
"To jest pierwsza tego typu szczepionka dla psów na świecie" – powiedział Leonardo Saenz z Wydziału Nauk Weterynaryjnych Uniwersytetu Chile. Saenz i jego zespół pracują nad tym projektem od 2009 r. Szczepionka w tym miesiącu trafiła w Chile do szerokiej dystrybucji.
Lek stymuluje produkcję przeciwciał i zatrzymuje wytwarzanie hormonów płciowych zarówno u samców, jak i samic psów. "Wszystko jest zablokowane: aktywność seksualna i płodność" – podkreślił Saenz.
Szczepionka zamiast kastracji lub sterylizacji
Egalité została opatentowana w 40 krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Brazylii oraz w Unii Europejskiej. W Chile jeden zastrzyk kosztuje 50 dolarów.
Szczepionka ma być bezpieczniejsza od konwencjonalnych zabiegów. Choć sterylizacja jest zabiegiem rutynowo wykonywanym przez większość weterynarzy na świecie, jak każda operacja wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, w tym zatrzymania akcji serca podczas zabiegu.
Inne metody tymczasowej kastracji obejmują wszczepienie pod skórę implantu hormonalnego, ale mogą one powodować skutki uboczne. Nowa szczepionka oferuje odwracalną alternatywę, umożliwiając kontrolę populacji psów bez konieczności poddawania ich nieodwracalnym zabiegom chirurgicznym.
Postępy w sterylizacji także u kotów
Podobne badania prowadzone są w zakresie kontroli populacji kotów. W czerwcu 2023 r. opublikowano wyniki eksperymentalnej terapii genowej, która może trwale powstrzymać samice kotów przed reprodukcją po jednorazowym zastrzyku.
Na świecie żyje ponad 600 mln kotów domowych, z czego około 80 proc. to bezdomne zwierzęta bez właścicieli. Nowa metoda może pomóc w kontrolowaniu populacji kotów w sposób bezpieczniejszy i bardziej efektywny niż tradycyjna sterylizacja chirurgiczna.
Terapia polega na wprowadzeniu do organizmu tzw. hormonu antymüllerowskiego (AMH), który reguluje owulację. Po zastrzyku komórki zwierzęcia produkują wysokie poziomy AMH, co hamuje rozwój pęcherzyków w jajnikach i prowadzi do trwałej antykoncepcji.
Tradycyjne metody kontroli populacji, takie jak sterylizacja chirurgiczna, są czasochłonne i kosztowne, zwłaszcza w przypadku dużej liczby bezdomnych zwierząt. Wprowadzenie szczepionek i terapii genowych oferuje nowe, efektywne i humanitarne rozwiązania.
Może to pozwolić także zrezygnować z drastyczniejszych metod kontroli populacji dzikich kotów stosowanych w niektórych regionach świata. Australia, Nowa Zelandia i wiele wyspiarskich narodów starają się zminimalizować zniszczenia dokonywane w miejscowych ekosystemach przez inwazyjne koty poprzez ich odstrzał czy trucizny. To często spotyka się z ostrym sprzeciwem społeczeństwa.