Kiedy nie głaskać psa? W tych momentach lepiej go nie dotykaj
Choć psy często z natury uwielbiają kontakt z człowiekiem, to są momenty gdy dotykanie czworonoga jest niewskazane i może być dla niego nieprzyjemne. Reakcja zwierzęcia na ludzki dotyk może być też dla nas wskazówką co do jego stanu psychofizycznego. Kiedy nie powinniśmy głaskać psa?
Psy z reguły kochają ludzki dotyk, ale są sytuacje gdy nie należy tego robić. Dlatego warto przede wszystkim czytać psi język ciała, aby zorientować się, czy zwierzę w ogóle ma ochotę na interakcję z człowiekiem. Są bowiem momenty gdy nawet najbardziej towarzyski pies będzie miał po prostu dosyć ludzi.
Gdy pies jest agresywny
Jedną z takich sytuacji może być agresja lub rozdrażnienie psa. Jeśli widzimy, że czworonóg jest podenerwowany, warczy, szczeka - jest to sygnał, aby dać mu trochę miejsca i nie komunikować naszych intencji dotykiem. Postawmy wtedy lepiej na głos lub język ciała.
Takie komunikaty zadziałają na psa dużo lepiej niż usilna próba zbliżenia się do niego. Głaskanie psa gdy ten wykazuje agresję i stres może tylko wzmocnić u niego negatywne emocje i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji.
Piłeś lub piłaś? Nie głaszcz!
Gdy pozwolimy sobie na wypicie kilku kieliszków wina, możemy doświadczyć nagłego przypływu sympatii dla naszego czworonoga. Po spożyciu alkoholu warto jednak ograniczyć interakcję z psami, taką jak głaskanie czy przytulanie. Tego drugiego psy nie lubią nawet w przypadku trzeźwych osób, bo narusza to ich przestrzeń osobistą i daje uczucie zagrożenia.
Psy potrafią wyczuć gdy ktoś jest pijany i raczej za tym nie przepadają. Wiąże się to dla nich z nieprzyjemnymi bodźcami zapachowymi, a węch jest przecież najważniejszym zmysłem dla tych zwierząt. Ludzie pod wpływem alkoholu zachowują się głośno i nieprzewidywalnie, co może wywoływać u czworonogów dodatkowy stres i niepokój. Dlatego gdy wcześniej piliśmy, lepiej nie głaskać psa i zostawić go w spokoju.
Gdy widzimy psa po raz pierwszy
Często zdarza się, że podczas pierwszego spotkania z nowym psem od razu chcemy go pogłaskać. To błąd. Są oczywiście czworonogi, które od razu wskoczą nam na kolana i będą domagać się pieszczot, ale będą to raczej wyjątki. Dlatego, jeśli pies ma właściciela, przed pogłaskaniem czworonoga zawsze powinniśmy zapytać najpierw o zgodę jego opiekuna.
Pamiętajmy też, że zupełnie inaczej będą zachowywać się domowe psy w bezpiecznym otoczeniu swojego właściciela, a inaczej bezpańskie, głodne kundelki. Dlatego ważne jest, aby przy poznawaniu nowych psów nie "atakować" ich głaskaniem. Możemy je wtedy mocno wystraszyć.
Zamiast tego wystarczy wyciągnąć do nich rękę i pozwolić im spokojnie zdecydować, czy chcą wejść z nami w interakcję. Jeśli pies jest wycofany - wówczas powinniśmy odpuścić i dać mu potrzebną przestrzeń na oswojenie się z naszą obecnością.
Głaskanie psa podczas posiłku to słaby pomysł
Są psy, które będą tolerować ludzki dotyk w każdej sytuacji. Żelazną zasadą dla wszystkich kochających te czworonogi powinno być jednak to, aby nie głaskać ich podczas jedzenia czy gryzienia zabawki.
Powód jest prosty: psy chronią swoich zasobów, bo mają to zapisane w genach. Oczywiście setki lat współżycia z ludźmi zdążyły nieco zmienić ich nawyki, ale dla czworonogów dotyk podczas spożywania posiłku będzie raczej nieprzyjemnym bodźcem. Gdy pies je, gryzie kość lub swoją ulubioną zabawkę - lepiej dać mu odpowiednią przestrzeń i nie zakłócać jego spokoju.