Zwierzęta wyczuwają pole magnetyczne. I już chyba wiadomo, jak to robią

Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio po raz pierwszy w historii bezpośrednio zaobserwowali reakcję, która według hipotez może stać za talentem ptaków - i wielu innych stworzeń - do wyczuwania kierunku biegunów Ziemi.

article cover
Chandan KhannaAFP

Obserwacja ta jest także dowodem na to, że fizyka kwantowa bezpośrednio wpływa na reakcję biochemiczną w komórce. Od dawna było to przedmiotem hipotez, ale do tej pory nikt nie zaobserwował tego w praktyce.  

Badacze, żeby dokonać tego rodzaju obserwacji, wyhodowali ludzkie komórki zawierające specjalny materiał światłoczuły reagujący na zmiany pola magnetycznego. Reakcje tych komórek na zmiany obserwowali przez specjalnie skonstruowany mikroskop wrażliwy na słabe błyski światła. Zespół wielokrotnie omiatał je polem magnetycznym o różnych częstotliwościach, i wtedy, ze względu na wcześniej wspomniany światłoczuły materiał, naukowcy mogli zobaczyć, że ludzkie komórki reagowały na te zmiany.

Badacze podkreślają, że zmiana, którą zaobserwowali w laboratorium, odpowiada temu, czego można by się spodziewać, gdyby za reakcję rozjaśniania odpowiadał efekt kwantowy. 

- Sądzimy, że mamy niezwykle mocne dowody na to, że zaobserwowaliśmy czysto kwantowy proces mechaniczny wpływający na aktywność chemiczną na poziomie komórkowym - stwierdził biofizyk Jonathan Woodward. 

Kryptochromy

Jak więc komórki, szczególnie ludzkie, są w stanie reagować na pole magnetyczne? Istnieje kilka hipotez, ale wielu badaczy uważa, że zdolność ta wynika z unikalnej reakcji kwantowej z udziałem fotoreceptorów zwanych kryptochromami.  Kryptochromy znajdują się w komórkach wielu gatunków i są zaangażowane w regulację rytmów okołodobowych. 

Interesującą konsekwencją tych badań może być pogłębianie wiedzy o tym, jak nawet słabe pola magnetyczne mogą pośrednio wpływać na procesy biologiczne. Dowody na to, że magnetyzm wpływa na ludzkie zdrowie, są znikome, ale podobne eksperymenty do tego przeprowadzonego przez Japończyków, mogą utorować drogę dla nowych badań.  

Na pewno pole magnetyczne mogło mieć kiedyś duży związek... z masowym wymieraniem. Mowa tu o ostatnim odwróceniu pola magnetycznego Ziemi, które mogło nastąpić 42 tys. lat temu i wywołać ekestremalne warunki pogodowe, które zebrały śmiertelne żniwo wśród dużych ssaków i neandertalczyków.

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!INTERIA.TVDeutsche Welle