Zniszczenie tamy na Dnieprze: endemiczny gryzoń może wyginąć

Przez zniszczenie tamy na Dnieprze cały zasięg endemicznego gatunku ślepca piaskowego został zalany - twierdzi biolog, Robert Maślak. Wyjątkowy dla regionu gatunek jest narażony na wyginięcie, a katastrofa może pogłębić ten problem.

Na zdjęciu Spalax leucodon, czyli ślepiec mały występujący w Europie
Na zdjęciu Spalax leucodon, czyli ślepiec mały występujący w Europietaviphoto/easyfotostock/EastnewsEast News

Na początku czerwca Rosja zniszczyła tamę znajdującą się na Dnieprze. Zapora tworzyła rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Woda zalała domy i zalała wiele kluczowych przyrodniczo obszarów. Ucierpieli ludzie i zwierzęta.

Ślepiec piaskowy może wyginąć przez zalanie

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) podaje, że ślepiec piaskowy jest zagrożony wyginięciem. Według biologa Roberta Maślaka (Wydział Biologii Uniwersytetu Wrocławskiego) ślepiec piaskowy jest gatunkiem bardzo wrażliwym. Wpływa na to kilka czynników; m.in. mały zasięg geograficzny występowania i specyficzne potrzeby ekologiczne. Według biologa endemiczny gatunek jest obecnie narażony na wyginięcie na obszarze ujścia Dniepru.

"Jak widać poza powodzią pozostały tylko niewielkie obszary na południowych krańcach zasięgu i Półwysep Kinburnski w ujściu Dniepru do Morza Czarnego. Są tam stanowiska, ale to obszary intensywnych walk - ślepce żyją pod ziemią, ale są wrażliwe na dźwięki i wibracje" - zwrócił uwagę Robert Maślak.

Zagrożone gryzonie

Ślepce to grupa gryzoni, które używają przednich zębów do kopania kanałów w ziemi - podał biolog. "W odróżnieniu od kretów, prowadzących podziemny tryb życia i należących do rodziny owadożernych (a nie gryzoni), ślepce żywią się pokarmem roślinnym, głównie korzeniami, bulwami, cebulami różnych gatunków" - dodał.

Ślepce mogą kopać kanały, biegnące płytko pod ziemią o długości nawet 200 m. Wyjątkowy wygląd ślepcowatych zwierząt pozwala na ich dokładną identyfikację.

Na Bliskim Wschodzie, w Europie południowo-wschodniej oraz w Azji żyje 8 gatunków ślepców, w tym dwa - ślepiec piaskowy i liczniejszy ślepiec podolski. Oba gatunki są zagrożone przez niepohamowany rozwój rolnictwa i przemysłu leśnego.

Ślepce odznaczają się zaskakującą dla gryzoni długością życia - mogą dożyć nawet do 20 lat - oraz odpornością na nowotwory. W latach 30/40. wizerunek zwierząt znajdował się na monetach.

"Wydarzenia": Trwa wielkie zarybianie Odry po katastrofie ekologicznejPolsat NewsPolsat News