Zagrożenie pożarami w większości polskich lasów
Trzeci i najwyższy stopień zagrożenia pożarowego jest prognozowany na terenie 12 województw - wynika z mapy opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa.
Małe zagrożenie pożarowe jest prognozowane jedynie w centralnej części województwa mazowieckiego, śląskiego i podkarpackiego.
Z mapy zagrożenia pożarowego lasów opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) wynika, że w poniedziałek najwyższy poziom zagrożenia pożarowego prognozowany jest w lasach w przeważającej części województw: zachodniopomorskiego, podlaskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i łódzkiego, a także w części województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.
W pozostałej części kraju prognozowane jest głównie średnie zagrożenie pożarowe. Wyjątkiem są centralne części województw: mazowieckiego, śląskiego i podkarpackiego, gdzie prognozuje się zagrożenie małe.
Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych, na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.
W latach 2011-2020 na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe powstało niemal 25 tys. pożarów o łącznej powierzchni 6 tys. hektarów. Spowodowały straty w wysokości około 39 mln zł.