Wylewał własne ścieki na drogę. Odpowie za to przed sądem

Jak donosi Komenda Powiatowa Policji w Kolnie, mieszkaniec powiatu kolneńskiego wylewał szambo na drogę w gminie Mały Płock. Tłumaczył się brakiem pieniędzy na profesjonalną usługę. Teraz grozi mu sroga kara, która może być wyższa niż odpowiednia usługa.

Wylewanie nieczystości na drogę, czy do rowu jest nielegalne (zdjęcie ilustracyjne)
Wylewanie nieczystości na drogę, czy do rowu jest nielegalne (zdjęcie ilustracyjne)123RF/PICSEL

KPP Kolno informuje, że policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące wylewania nieczystości na drogę w gminie Mały Płock. Informacja okazała się prawdą, a na miejscu odnaleźli 60-letniego mieszkańca gminy. W trakcie wywiadu mężczyzna twierdził, że jedynie wylewa wodę z kanału. Jednakże funkcjonariusze mimo to weszli na teren posesji.

Mundurowi zauważyli, że oświadczenie właściciela posesji mija się z prawdą, rura od pompy prowadziła przez odgrodzenie i kończyła się w odkrytym szambie. W konsekwencji 60-latek przyznał się do winy, stwierdzając, że nie stać go na zamówienie beczkowozu z gminy. Miał również dodać, że wszelkie nieczystości wsiąkną i nie będzie po nich śladu. Mężczyzna odmówił przyjęcia mandatu, w związku z czym za swoje czyny odpowie teraz przed sądem.

Co grozi za nielegalne wylewanie szamba?

Wylewanie ścieków do rowu lub do gruntu jest nielegalne. Informacje o tym znajdziemy w ustawie z dnia 13 września 1996 roku, która traktuje o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W zapisie 6 ustęp 1 napisane jest, że właściciel nieruchomości, który pozbywa się ścieków, zobowiązany jest do udokumentowania takiego wywozu. Ma to przyjmować formę umowy korzystania z usług wykonywanych przez gminę lub odpowiedniego przedsiębiorcę (posiadającego zezwolenia).

Dlatego też policja ma obowiązek reagowania przy nielegalnych wylewach ścieków, z kolei gmina musi egzekwować obowiązek podpisania przez właściciela posesji umowy na wywóz nieczystości.

W przypadku nielegalnego wylewania nieczystości może zostać nałożona grzywna finansowa do 5 000 złotych. Policjanci, którzy przyłapali osobę na tym czynie, mogą wystawić mandat, lub skierować wniosek do sądu. Sankcje są uzależnione także od tego, jak zostanie zakwalifikowane dane zdarzenie. W grę wchodzi również ograniczenie lub pozbawienie wolności do 5 lat.

Jeżeli wywóz ścieków dokonywany jest przez przedsiębiorcę, który nie posiada odpowiednich uprawnień, wówczas również jemu grozi kara finansowa do 5 000 złotych za pierwszy miesiąc działalności bez wymaganego wpisu do rejestru. W kolejnych miesiącach, przy braku wpisu, grzywna może wzrosnąć do 10 000 zł.

Jaki wpływ na środowisko mają nieczystości?

Jak wskazują specjaliści, największym problemem przydomowych nieczystości są znajdujące się w nich mikroorganizmy chorobotwórcze. Są to głównie różnego rodzaju szczepy bakterii, m.in. Enterobacteriaceae, Enterococcaceae, czy Bacillaceae.

Kolejnym problemem są grzyby mikroskopowe, a także wirusy, rotawirusy, czy też obleńce, płazińce i pierwotniaki. Wszystkie wymienione mikroorganizmy mogą być powodem wielu niebezpiecznych chorób. Mogą również doprowadzić do skażenia wód gruntowych, co może być bardzo niebezpieczne dla człowieka.

"Wydarzenia": Mokradła na wagę złotaPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas