Reklama

WWF: plastik odpowiada za 60 proc. zanieczyszczeń oceanów

Jednorazowy plastik odpowiada za ponad 60 proc. zanieczyszczenia w oceanach, a samo tworzywo można znaleźć we wszelkich morskich organizmach od planktonu po wieloryby – alarmuje Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) w nowo opublikowanym raporcie.

  • Plastik stanowi aż 60 proc. zanieczyszczeń oceanów - alarmuje WWF.
  • Dane zostały przedstawione w nowym raporcie organizacji ekologicznej.
  • WWF ocenia, że co roku do mórz i oceanów trafiają nawet 23 mln ton plastiku.

Ostatnia publikacja WWF dotyczy wpływu zanieczyszczenia plastikiem w oceanach na gatunki zwierząt morskich, bioróżnorodność i ekosystem. Jak zauważa agencja AFP, dokument analizuje ponad 2 tys. badań naukowych skupiających się na omawianym zagadnieniu.

Zanieczyszczenie plastikiem "dotarło już do wszystkich fragmentów oceanów (...) od biegunów po wybrzeża najbardziej odległych wysepek" - stwierdzono w raporcie.

Reklama

WWF: Plastik jest już wszędzie

WWF szacuje, że każdego roku pomiędzy 19 a 23 mln ton plastiku trafia do mórz i oceanów. Organizacja w publikacji zwraca także uwagę na problem tzw. mikroplastiku, który może stanowić zagrożenie również dla ludzi.

Prognozy Funduszu wskazują, że ilość plastikowych drobinek w oceanach podwoi się do roku 2050. - Osiągnęliśmy punkt nasycenia ekosystemu morskiego i zbliżamy się do momentu, w którym plastik będzie stanowić realne zagrożenie - mówił odpowiedzialny za raport Eirik Lindebjerg. - W niektórych miejscach obserwujemy ryzyko rzeczywistego "załamania się ekosystemu" - dodał ekspert.

Degradacja Bałtyku postępuje. WWF ostrzega

Według WWF jednym z realnych sposobów na walkę z zanieczyszczeniem w oceanach mogłoby być stworzenie międzynarodowej umowy na forum ONZ, która zobowiązałaby państwa do działania. Jak zauważa AFP, problem ma zostać poruszony podczas nadchodzącej sesji Zgromadzenia Środowiskowego ONZ (UNEA) w Nairobi w Kenii, która odbędzie się na przełomie lutego i marca.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy