Wrocław chce ochronić jeże przed samochodami

We Wrocławiu wystartował projekt, w ramach którego mają zostać utworzone specjalne znaki ostrzegawcze. Będą one informować kierowców o migracjach jeży. Zwierzęta te są często zagrożone przez przejeżdżające samochody.

Jak podkreślają autorzy projektu, kierowcy na ogół nie mają świadomości, że dane miejsce jest również trasą migracji dla jeży. Projekt realizuje Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Ekostraż.

Szczyt śmiertelności jeży na drogach przypada zazwyczaj w okresie od maja do września, kiedy trwa czas godów oraz rozrodu. Śmiertelność samców jest szczególnie widoczna w okresie godowym, kiedy dochodzi do poszerzania ich terytoriów. 

Reklama

Udział samic natomiast rośnie jesienią, kiedy zwiększa się ich aktywność związaną z koniecznością odbudowania rezerw tłuszczu przed hibernacją po odchowaniu młodych. - Wtedy też ginie wiele jeżowych matek, które intensywnie żerują, by wykarmić potomstwo, a osierocone oseski nie mają szans na samodzielne przeżycie - alarmują ekolodzy.

Kiedy instynkt zabija. Zagrożenie dla jeży w miastach

JEŻdżę bezpiecznie

We Wrocławiu, by zwiększyć świadomość wśród kierowców, ruszyła akcja "Bezpieczna droga dla jeży - JEŻdżę bezpiecznie".

Analiza danych wskazuje, że skutecznymi rozwiązaniami w ochronie jeży są:

  • wprowadzenie ograniczeń prędkości,
  • montaż progów zwalniających,
  • ustawienie znaków ostrzegawczych informujących o migracji jeży.

- W większości przypadków kierowcy nie mają świadomości, że dane miejsce jest również trasą migracji dla jeży. Charakterystyczny znak ustawiony w odpowiednim miejscu będzie przede wszystkim naszą prośbą o większe skupienie i obserwację drogi skierowaną do kierowców. Mamy też nadzieję, że tym samym spowoduje, iż kierowcy zdecydowanie zwolnią - powiedziała rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu Klaudia Piątek.

Jesień to trudny czas dla jeży. Co dobrego możemy dla nich zrobić?

Znak ostrzegawczy chroniący jeże zostanie wkrótce wyłoniony. Miasto ma już kilka projektów, ale chce, aby znak wybrali mieszkańcy. Nastąpi to w ramach głosowania online.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: jeże

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy