Właściciele masowo wypuszczają węże "na wolność" przez wzrost cen energii

Magdalena Mateja-Furmanik

Węże to zwierzęta, które hodowane w terrarium potrzebują określonej temperatury i oświetlenia. W związku z podwyżką cen energii jest to coraz droższe. W efekcie coraz więcej hodowców pozbywa się zwierząt w sposób skrajnie nieodpowiedzialny.

Właściciele coraz częściej porzucają węże ze względu na rosnące ceny energii
Właściciele coraz częściej porzucają węże ze względu na rosnące ceny energii123RF/PICSEL

Ceny energii wzrosły nie tylko w Polsce. W Szkocji w związku z inflacją, na bruk trafia coraz więcej węży. Organizacja SPCA zajmująca się ratowaniem dzikich i egzotycznych zwierząt obecnie ma pod swoją opieką już 58 węży. Niestety nie wszystkie udaje się uratować. W styczniu na wysypisku śmieci niedaleko Glasgow znaleziono ciała trzech boa dusicieli.  

Organizacje mają pod swoją opieką węże wielu gatunków — od pytonów, przez węże zbożowe po boa dusiciele. W związku z tym zachęcają, by przed kupnem rozważyć adopcję.

SPCA przyznaje, że ofiarą padają nie tylko węże. W ich ręce trafiły również króliki, fretki, papużki, ryby tropikalne, szczury i myszy.

Czy można wypuścić egzotyczne zwierzę "na wolność"?

Przede wszystkim przed adopcją zwierzęcia powinniśmy gruntownie przemyśleć, czy jesteśmy w stanie się nim zajmować i mamy ku temu zasoby finansowe i czas. Jeśli po zakupie z różnych przyczyn nie możemy się zajmować zwierzęciem, pod żadnym pozorem nie możemy go porzucić.  

Dotyczy to zarówno klasycznych zwierząt domowych jak i egzotycznych. Porzucenie zwierzęcia kwalifikuje się pod znęcanie się nad zwierzętami i grozi za nie do trzech lat pozbawienia wolności.

Wypuszczenie zwłaszcza egzotycznych zwierząt jest niebezpieczne, ponieważ często stanowią gatunki inwazyjne dla danego ekosystemu. Jeśli przetrwają, mogą doprowadzić do jego degradacji i stanowić zagrożenie dla rodzimych gatunków jak to ma miejsce w przypadku żółwi ozdobnych, który stał się zagrożeniem dla żółwia błotnego.   

W wielu przypadkach skazujemy takie zwierzę po prostu na śmierć.

„Drwale i inne opowieści Bieszczadu”: Jak rozpoznać wiek drzewa?Polsat PlayPolsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas