Warszawa: Ruszyła akcja bezpłatnej kastracji i sterylizacji psów i kotów

Z początkiem roku rusza kolejna akcja kastracji i sterylizacji psów i kotów. Mieszkający w stolicy właściciele czworonogów będą mogli również je zaczipować. Na zabiegi można umówić się w jednej z 28 stołecznych lecznic - poinformował stołeczny ratusz.

Akcja prowadzona będzie do końca listopada 2023 r. lub do wyczerpania środków finansowych. W tym roku miasto wyda na ten cel 700 tys. zł.

Zabiegi będą realizowane w 28 warszawskich lecznicach. Właściciele czworonogów mogą wybrać jedną z nich, bez względu na dzielnicę zamieszkania. Ważne jest jednak, by mieszkać na terenie Warszawy.

Warunki uczestnictwa w programie

Zabiegowi można poddać zwierzę powyżej 6 miesiąca życia oraz kwalifikujące się do znieczulenia ogólnego. Pupil musi być również zaczipowany, a w przypadku psów dodatkowym wymogiem jest aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego, na terenie stolicy wprowadzono również obowiązek szczepienia kotów przeciwko tej chorobie.

Reklama

Właściciele czworonogów w ciągu roku mogą poddać zabiegom finansowym przez miasto maksymalnie dwa zwierzaki. Od 2012 roku, czyli od początku obowiązywania programu, sterylizacji i kastracji w ramach akcji prowadzonej przez Warszawę poddano ponad 20,5 tys. psów i kotów.

Warszawiacy mogą również bezpłatnie zaczipować zwierzaka. Warunkiem jest ukończenie przez niego 12 tygodnia życia. Psy muszą posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. W latach 2007-2022 w ramach miejskiej akcji zaczipowano niemal 110 tys. psów i kotów.(PAP) 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama