​W stronę Florydy zmierza tropikalny sztorm "Fred", władze wydały ostrzeżenia

Południowo-wschodnie Stany Zjednoczone czekają na nadejście burzy tropikalnej. Władze Florydy ogłosiły stan wyjątkowy w 23 hrabstwach.

Cyklon "Fred"
Cyklon "Fred"NASA

"Ogłaszając stan wyjątkowy, gubernator DeSantis daje władzom stanowym i lokalnym wystarczająco dużo czasu, zasobów i elastyczności, aby się przygotować" - głosi komunikat prasowy.

Sytuacja cały czas się zmienia. Meteorolodzy zauważają, że sztorm tropikalny "Fred" w sobotę przerodził się z cyklonu w burzę tropikalną. W ciągu dnia osłabł, jednak wieczorem ponownie się wzmocnił.

Sztorm zmierza na Florydę z prędkością blisko 20 km na godzinę.

Firma świadcząca usługi prognozowania pogody AccuWeather poinformowała, że skutki "Freda" będą bardzo zróżnicowane. Mogą pojawić się pojedyncze tornada oraz silny wiatr. Meteorolodzy zwracają uwagę na możliwe nadmierne opady deszczu i idące za tym lokalne powodzie.

"Większość ludzi na jego trasie doświadczy jedynie niedogodności związanych ze zmianą planów wyjazdowych i podróży. Część populacji może być jednak potencjalnie narażona na wystąpienie niebezpiecznych i zagrażających życiu warunków" - podała AccuWeather.

"Fred" może ponownie przekształcić się w burzę tropikalną w poniedziałek rano. Wiatr w porywach może osiągnąć nawet 117 km na godzinę.

AccuWeather podkreśla, że temperatura wody we wschodniej części Zatoki Meksykańskiej wynosi ok. 30 stopni C, co będzie sprzyjać wzmocnieniu zjawiska.

"Z powodu wiatru najsilniejsze opady i burze pojawią się najpierw na wschód od centrum cyrkulacji, a później na północ i północny wschód od centrum burzy" - zapowiedział cytowany w komunikacie ekspert AccuWeather ds. huraganów Dan Kottlowski.

Wzmocnienie cyklonu zapowiedział także kanał meteorologiczny Weather Channel. "W poniedziałek w Montgomery, w Alabamie, a we wtorek w Birmingham, w Georgii, mogą pojawić się tornada i niszczycielski wiatr, ale największym problemem może być powódź. W środkowej części tygodnia »Fred« przejdzie nad górzystym terenem, co może wzmocnić opady deszczu, a nasili je układ frontowy" - przewiduje Weather Channel.

Wyjątkowo dziwne ssaki. Rekordy wśród zwierzątInteria.tv
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas