UNESCO w końcu zdecydowało. Na wyjątkowej liście pojawiły się nowe obiekty przyrody

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO rozpoczął włączanie nowych wyjątkowych obiektów do swojej prestiżowej listy. Jaki e niezwykłe miejsca przyrodnicze wpisano na tę listę?

Leśny słoń afrykański leśny (Loxodonta cyclotis) w rzece Lekoli, Park Narodowy Odzala-Kokoua
Leśny słoń afrykański leśny (Loxodonta cyclotis) w rzece Lekoli, Park Narodowy Odzala-KokouaEducation Images/Universal Images Group via Getty ImagesGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Lista światowego dziedzictwa UNESCO to specjalna lista obiektów dziedzictwa naturalnego i kulturowego o "wyjątkowej powszechnej wartości". Powstała ona w 1972 roku i do 2017 roku konwencję przyjęły lub ratyfikowały 194 państwa.

Przyznawaniem miejsc na liście zajmuje się Komitet Światowego Dziedzictwa, który składa się z 21 przedstawicieli państw. Co roku obraduje się nad włączaniem nowych kandydatów do listy, umieszczaniu obiektów na tzw. liście zagrożenia lub obraduje się nad skreśleniem danego obiektu z listy.

W 2021 roku na liście dziedzictwa UNESCO znajdowało się 1154 obiektów z 167 państw (w tym 897 obiektów dziedzictwa kulturowego, 218 przyrodniczego i 39 mieszanego).

Nowe obiekty na liście dziedzictwa naturalnego

Po obradach, które miały miejsce w sobotę, na listę dziedzictwa naturalnego został wpisany masyw leśny Odzala-Kokoua w Kongo, a także wulkany i lasy Mount Pelée i Pitons na północnej Martynice.

Park Narodowy Odzala-Kokoua powstał już w 1935 roku i jest jednocześnie rezerwatem biosfery, którego powierzchnia wynosi około 13 500 kilometrów kwadratowych. Właśnie tutaj zachował się stary pierwotny las deszczowy. Można tutaj znaleźć także obszary suchych lasów oraz sawann. Żyje tu około 100 gatunków ssaków.

Jak pisze UNESCO w swoim uzasadnieniu: "Obiekt ten jest doskonałym przykładem, w wyjątkowo dużej skali, procesu polodowcowej rekolonizacji leśnych ekosystemów sawannowych [...] Szeroki zakres klasyfikacji wiekowej w całym spektrum sukcesji leśnej przyczynia się do bardzo odrębnej ekologii parku, obejmującej szeroki zakres niezwykłych procesów ekologicznych. Jest to jeden z najważniejszych ostoi słoni leśnych w Afryce Środkowej i uznawany jest za park o najbogatszej różnorodności naczelnych w regionie".

Kolejny obiekt wpisany na listę UNESCO to Mount Pelée, który  jest aktywnym wulkanem. Znajduje się on na północnym krańcu Martyniki na Karaibach i wznosi się na wysokość 1397 m n.p.m. Na tym szczycie żyje endemiczna martynikańska żaba wulkaniczna - nie spotkamy jej nigdzie indziej na świecie. Ponadto góra jest także niezwykle ważnym obszarem dla ptaków. Tutaj schronienie otrzymuje kilkadziesiąt różnych gatunków tych stworzeń.

Niestety wulkan ma też swoje mroczne oblicze. W 1902 r. nastąpiła wielka erupcja, która spowodowała śmierć około 30 000 ludzi.

Mount Pelée w całej okazałości
Mount Pelée w całej okazałościAriel FUCHS/Gamma-Rapho via Getty ImagesGetty Images

Pitons Du Carbet, czyli góry Carbet na Martynice zostały wytworzone przez procesy wulkaniczne. Znajduje się tutaj rezerwat przyrody, który odznacza się bardzo wysokim poziomem bioróżnorodności. Żyją tutaj m.in. specyficzne endemiczne kolibry. Ponadto tamtejsze drzewa tworzą pierwotne lasy, które nie zostały naznaczone obecnością człowieka.

Jak wskazuje UNESCO: "Globalne znaczenie Mount Pelée i Pitons du Carbet opiera się na reprezentacji cech wulkanicznych, materiałów i procesów [...] Obiekt jest domem dla gatunków zagrożonych na całym świecie, takich jak żaba wulkaniczna Martyniki (Allobates chalcopis), wąż naziemny Lacépède (Erythrolamprus kursor) i endemiczna wilga martyńska (Icterus bonana)".

Źródło: UNESCO

Niemcy: Turystyczna perła zagrożonaDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas