To największy kwiat na świecie. Jest szansa, że uda się go ochronić
Bukietnica Arnolda to wyjątkowa i enigmatyczna roślina występująca tylko w niektórych wilgotnych lasach tropikalnych Azji. Tajemnicza Rafflesia fascynuje botaników od wieków, ale obecnie jest zagrożona wyginięciem. Jest jednak szansa, że uda się ją ochronić.
Bukietnica Arnolda (Rafflesia arnoldii) to charakterystyczna roślina pasożytnicza rosnąca głównie w Azji Południowo-Wschodniej. Została odkryta w XIX w. przez naukowca Josepha Arnolda oraz gubernatora Thomasa Stamforda Rafflesa. Od ich nazwisk niezwykła roślina zawdzięcza swoją nazwę.
Największy kwiat na świecie
Rodzaj Rafflesia charakteryzuje się brakiem korzeni (nie wytwarza ich samodzielnie), liści i łodyg. Rośliny nie są zdolne do przeprowadzania fotosyntezy i w zakresie żywienia polegają wyłącznie na innych krzewach - niektórych gatunkach winorośli Tetrastigma.
Bukietnica posiada największy kwiat w świecie roślin i charakteryzuje się wybitnie nieładnym zapachem (z tego powodu nazywa się ją "trupim kwiatem"). Jednak ten wybitny okaz flory mierzy się obecnie ze sporymi problemami.
Bukietnica Arnolda wymiera
Rafflesia arnoldii od dwóch wieków fascynuje botaników. Ponieważ kwitnące rośliny pasożytnicze występują tylko w lasach deszczowych Azji Południowo-Wschodniej, są niezwykle trudne do zbadania.
Gatunki z rodzaju Rafflesia są obecnie zagrożone wyginięciem. Botanicy z Filipin (Uniwersytet w Los Baños) szukają w związku z tym sposobu na rozmnażanie tych roślin w laboratoriach i ogrodach botanicznych. Jak dotąd naukowcom udało się wyhodować rośliny z rodzaju Rafflesia, ale tylko na krzewach, na których pasożytują. Daje to jednak nadzieję na ich hodowlę w ogrodach botanicznych, a więc i możliwość dokładniejszego zbadania.
Do jedynego pomyślnego rozmnożenia doszło tylko poprzez wszczepienie zainfekowanych winorośli lub wszczepianie nasion do niezainfekowanych żywicieli. Jest to pracochłonna metoda.
Utrata siedlisk największym zagrożeniem "trupiego kwiatu"
Najczęstszym powodem, dla którego roślina z gigantycznym kwiatem wymiera jest utrata siedlisk. Wywoływana jest najczęściej przez masowe wylesianie na potrzeby rozwoju przemysłu. Innym zagrożeniem dla rodzaju Rafflesia jest powszechny brak informacji i świadomości na temat tych roślin. Naukowcy z filipińskiego uniwersytetu sugerują, aby w ochronę roślin włączyli się lokalni mieszkańcy, którzy na istnieniu wybitnego okazu mogą wiele zyskać.