​To drzewa emitują więcej metanu, niż gleby? Badanie z Amazonii

Najwięcej metanu emitowanego w Amazonii pochodzi z drzew, a nie gleby - wynika z badania opublikowanego przez brytyjskich naukowców.

Amazonia już nie jest "płucami Ziemi". Czy zacznie być również emitentem metanu?
Amazonia już nie jest "płucami Ziemi". Czy zacznie być również emitentem metanu? pixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Badacze z Uniwersytetu Birmingham wyniki swoich prac opublikowali w czasopiśmie "Philosophical Transactions of the Royal Society A". Wbrew oczekiwaniom okazało się, że w Amazonii metan emitują drzewa, nawet jeżeli panujące warunki są suche.

Metan jest drugim najważniejszym gazem cieplarnianym na świecie. Duża część jego emisji pochodzi z mokradeł. Naukowcy sprawdzają, jak metan przenika do atmosfery, jednak zazwyczaj zakłada się, że gaz jest emitowany, kiedy grunt jest całkowicie pod wodą.

Na mokradłach, gdzie nie ma drzew, metan jest zazwyczaj pochłaniany przez glebę, jednak w przypadku terenów zalesionych, to właśnie korzenie drzew mogą służyć za system transportowy dla tego gazu.

Naukowcy zauważają, że metan może przenikać do atmosfery, nawet jeśli został wytworzony kilka metrów pod powierzchnią.

Odkrycie naukowców oznacza, że obecne modele prognozujące emisję tego gazu mogą niedoszacować, ile metanu emituje na przykład Amazonia.

Aby sprawdzić tę teorię, badacze przeprowadzili badania w trzech miejscach, na trzech głównych rzekach w Nizinie Amazonki. Sprawdzano te same drzewa, cztery razy do roku. Naukowcy chcieli zobaczyć ich reakcję na zmieniające się poziomy wód. Wówczas sprawdzano emisje metanu, a następnie porównano wyniki.

Dołącz do ZIELONA INTERIA także na Facebooku

Te skłoniły naukowców do tezy, według której prawie połowa emisji metanu z tropikalnych mokradeł pochodzi z drzew, nawet jeśli poziom wód jest poniżej poziomu gruntu.

- Nasze wyniki pokazują, że w globalnych szacunkach emisji metanu brakuje kluczowej części układanki. Musimy stworzyć modele i metody, które wezmą pod uwagę to, jak ważną rolę odgrywają drzewa w emisjach metanu na mokradłach - powiedział biogeochemik prof. Vincent Gauci z Uniwersytetu Birmingham, główny autor badania.

W badaniach wzięli udział także naukowców z Uniwersytetu Federalnego w Rio de Janeiro, Met Office Hadley Centre, Uniwersytetu Lancaster i Uniwersytetu Linköping.

"Elektrownia. Wielkie wyburzanie": Największa rozbiórka elektrowni w historii PolskiPOLSAT GO
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas