Ten motyl będzie rządził innymi. Poznajcie nowy rodzaj Saurona

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie postanowiło nazwać nowy rodzaj motyli imieniem największego złoczyńcy ze świata Władcy Pierścieni, czyli Saurona. Wszystko po to, by zwrócić na nie uwagę i pomóc zebrać środki na dalsze badania.

Jeden motyl, by wszystkimi rządzić. Oto piękna Saurona
Jeden motyl, by wszystkimi rządzić. Oto piękna SauronaB. Huertas/Trustees Natural History Museumdomena publiczna
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wygląda na to, że naukowcy Muzeum Historii Naturalnej w Londynie w wolnych chwilach zaczytują się w literaturze J.R.R. Tolkiena, bo zdecydowali się nazwać nowy rodzaj motyli imieniem Saurona.

Jeden motyl, by wszystkimi rządzić. Oto piękna Saurona

A przynajmniej dr Blanca Heurtas, kustosz motyli w rzeczonym muzeum, do której należała ostateczna decyzja. Jest ona częścią 30-osobowego międzynarodowego zespołu opisującego nowy rodzaj w artykule opublikowanym na łamach czasopisma naukowego Systematic Entomology.

Zdaniem badaczy czarne pierścienie na pomarańczowych skrzydłach owada kojarzą się z wszechwidzącym okiem z Mordoru opisanym we Władcy Pierścieni. Co więcej, liczą na to, że popularna nazwa zwróci uwagę na ich pracę i pomoże zebrać fundusze na dalsze badania.

Do nowego rodzaju Saurona trafiły właśnie dwa pierwsze gatunki motyli, a mianowicie Saurona triangular i Saurona aurigera, ale oczekuje się, że wkrótce będzie ich znacznie więcej.

Nazywanie rodzaju nie zdarza się często, a jeszcze rzadziej można nazwać dwa na raz. To był wielki przywilej, a teraz oznacza to, że możemy zacząć opisywać nowe gatunki, które odkryliśmy w wyniku tych badań
komentuje dr Blanca Heurtas.

Saurona to nie wszystko. Jest jeszcze "kopalnia srebra"

Warto bowiem dodać, że publikacja jest wynikiem dekady badań, podczas której eksperci przeanalizowali ponad 400 różnych gatunków motyli (w tym kolekcję muzeum liczącą 5,5 mln egzemplarzy), wykorzystując postęp w dziedzinie DNA, aby zidentyfikować różnice między nimi na poziomie genetycznym, a także na poziomie wyglądu.

Saurona była zaś tylko jednym z rodzajów, jakie wyodrębnili na tej podstawie - drugim nazwanym przez dr Heurtas jest Argenteria, które tłumaczy się na kopalnia srebra, co jest nawiązaniem do srebrnych wzorów na skrzydłach.

Co ciekawe, chociaż Saurona triangular i Saurona aurigera są pierwszymi motylami nazwanymi na cześć Saurona, to wielkie złe oko z Władcy Pierścieni posłużyło już wcześniej jako inspiracja do nazwania chrząszcza gnojowego, żaby i dinozaura.

Przestępstwa przeciwko przyrodziePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas