Te zwierzęta zmieniły świat. Stawiają im pomniki i kręcą o nich filmy

Historia zna mnóstwo przypadków zwierząt, które swoim istnieniem przyczyniły się do postępu cywilizacyjnego lub po prostu pokazały nam co jest w życiu najważniejsze. Od owieczki Dolly, przez psa Łajkę aż po misia Wojtka – gdyby nie te bohaterskie zwierzęta, ludzkość byłaby zdecydowanie w innym miejscu niż teraz.

Jednym z najsłynniejszych zwierząt w historii jest owieczka Dolly - pierwsze sklonowane zwierzę na świecie
Jednym z najsłynniejszych zwierząt w historii jest owieczka Dolly - pierwsze sklonowane zwierzę na świecieMathieu PolakGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Pies Łajka. Pierwsze zwierzę na orbicie okołoziemskiej

Tego psa (a właściwie suki) chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Łajka to pierwsze żywe stworzenie w historii wysłane w kosmos. Dokonali tego pracownicy radzieckiego Instytutu Medycyny Lotniczej. Warto zaznaczyć, że Łajka nie była pierwszym żywym organizmem w przestrzeni kosmicznej (wcześniej takie eksperymenty prowadzili naukowcy z ZSRR i USA), ale pierwszym na orbicie okołoziemskiej - już tak.

Pierwszymi żywymi organizmami poza atmosferą ziemską były nasiona gatunków zbóż wystrzelone w rakiecie V2 w 1946 roku i muszki owocowe wysłane w powietrze rok później. Po Łajce nadal wysyłano w kosmos zwierzęta z różnych gatunków, m.in. myszy, żółwie, czy małpy.

Łajka była kundlem, który dorastał na ulicach Moskwy. W kosmos poleciała w wieku dwóch lat. Co ciekawe, suczka nie radziła sobie najlepiej ze wszystkich psich kandydatów w testach przed lotem. Lepsze wyniki osiągała m.in. Albina, która przed Łajką odbyła już dwa loty eksperymentalne. Ostatecznie w kosmos poleciała jednak Łajka, bo Albina urodziła szczeniaki i naukowcy nie chcieli jej od nich oddzielać.

Suka została wystrzelona w kosmos 3 listopada 1957 roku w specjalnym pojemniku. Radzieccy badacze nigdy nie zakładali, że pies wróci na Ziemię. Łajka, tak jak większość zwierząt wysłanych w kosmos, zmarła w czasie lotu, prawdopodobnie z przegrzania i stresu, po około siedmiu godzinach od startu. Na wypadek gdyby suczka przeżyła pierwszy etap podróży, po 10 dniach miała otrzymać zatrutą karmę z automatycznego podajnika.

Łajka to pierwsze zwierzę, które poleciało w kosmos. Niestety, misja dla suczki skończyła się śmiercią
Łajka to pierwsze zwierzę, które poleciało w kosmos. Niestety, misja dla suczki skończyła się śmierciąSovfoto / ContributorGetty Images

Miś Wojtek. Niedźwiedź, którego pokochali polscy żołnierze

Inną fascynującym zwierzęciem, które na stałe wpisało się w karty historii jest miś Wojtek. Był to niedźwiedź syryjski (podgatunek niedźwiedzia brunatnego), którego adoptowali żołnierze 22 kompanii zaopatrywania artylerii w korpusie dowodzonym przez generała Władysława Andersa.

Podobno jednymi z ulubionych przysmaków Wojtka były miód, marmolada i... piwo. Niedźwiedź dostawał je za dobre zachowanie. Zwierzę było ufne i bardzo lubiło ludzi - do tego stopnia, że Wojtek w nocy wychodził ze skrzyni, w której spał, aby przytulać się do żołnierzy.

Miś Wojtek brał udział w bitwie pod Monte Cassino, a w jednostce nadano mu stopień kaprala. W czasie wojny pomagał żołnierzom, m.in. nosząc skrzynie z amunicją. Niedźwiedź w 1947 roku trafił do ogrodu zoologicznego w Edynburgu.

Miś Wojtek podobno uwielbiał zabawy z żołnierzami. W jego jednostce nadano mu stopień kaprala
Miś Wojtek podobno uwielbiał zabawy z żołnierzami. W jego jednostce nadano mu stopień kapralaWikimedia

Owieczka Dolly. Pierwsze sklonowane zwierzę

W 1996 roku przyszło na świat pierwsze sklonowane zwierzę - owca Dolly. Ona także na zawsze zapisała się w historii. Zwierzę zostało sklonowane z komórek somatycznych dorosłego osobnika metodą transferu jąder komórkowych. Przełomowy zabieg wykonali naukowcy ze Szkocji. Wcześniej udało się sklonować inne owce - Megan i Morag - ale ich komórki pochodziły z hodowli komórkowej, a nie bezpośrednio od innego zwierzęcia.

Owca Dolly żyła niecałe siedem lat i urodziła w sumie sześć jagniąt. Zwierzę stosunkowo szybko zaczęło chorować na zapalenie stawów. Nie jest do końca jasne, czy miało to związek z klonowaniem, czy też z nadwagą owcy, która była uwielbiana przez media i zwykła stawać na tylnych nogach, aby prosić o smakołyki.

Zwierzę zmarło ostatecznie nie z powodu zapalenia stawów, a raka płuc. Wszystko wskazuje jednak na to, że choroby owieczki Dolly nie były związane z procesem klonowania.

Owieczka Dolly to pierwsze sklonowane zwierzę. Mimo że chorowała m.in. na artretyzm, to udało jej się przeżyć prawie 7 lat
Owieczka Dolly to pierwsze sklonowane zwierzę. Mimo że chorowała m.in. na artretyzm, to udało jej się przeżyć prawie 7 latBen Curtis - PA ImagesGetty Images

Pies Hachiko. Historia psiej wierności

Hachiko to pies, któremu nie bez powodu w Japonii postawiono pomnik. Samiec rasy akita zasłynął tym, że czekał na powrót swojego właściciela bez przerwy przez 10 lat. Miało to miejsce przy stacji kolejowej w dzielnicy Shibuya w Tokio. To właśnie tam tokijczycy wybudowali mu pomnik, chcąc docenić wierność, lojalność i oddanie Hachiko.

Ten niezwykły pies w Japonii znany jest jako "chūken Hachikō", czyli "wierny pies Hachiko". Jego fascynująca historia została opowiedziana m.in. w filmie "Hachiko Monogatari" z 1987 roku oraz została wykorzystana w amerykańskiej produkcji "Mój przyjaciel Hachiko" z 2009 roku, w której główną rolę odegrał słynny aktor Richard Gere. Tutaj pojawia się także polski akcent związany z psem Hachiko - muzykę do filmu z 2009 roku skomponował Jan Kaczmarek, a wykonała ją Polska Orkiestra Radiowa.

Historia psa Hachiko jest tak poruszająca, że w Tokio powstał pomnik tego wiernego przyjaciela człowieka
Historia psa Hachiko jest tak poruszająca, że w Tokio powstał pomnik tego wiernego przyjaciela człowiekaKeith TsujiGetty Images

Szympans Ham. Pierwszy ssak naczelny w kosmosie

Innym zwierzęciem, oprócz Łajki, które poleciało w kosmos jest amerykański szympans Ham. To także jeden z pierwszych ssaków naczelnych na okołoziemskiej orbicie.

Ham urodził się w 1956 roku w Kamerunie, skąd został wykupiony przez amerykańską armię. Szympans poleciał w kosmos 31 stycznia 1961 roku. Mimo tego, że przeciążenia podczas lotu okazały się znacznie większe niż planowano, Ham doskonale poradził sobie z niesprzyjającymi warunkami.

Szympans Ham po udanej misji i powrocie na Ziemię przeżył jeszcze 22 lata w ogrodach zoologicznych w Waszyngtonie i Północnej Karolinie.

Szympans Ham był pierwszym ssakiem naczelnym, który poleciał w kosmos. Zwierzę po powrocie żyło jeszcze długie lata w zoo
Szympans Ham był pierwszym ssakiem naczelnym, który poleciał w kosmos. Zwierzę po powrocie żyło jeszcze długie lata w zooMarkaGetty Images
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas