Tajemnicze namioty w polskich górach. "Nie podchodzić, nie dotykać"

Turyści chodzący po Tatrach w rejonie Morskiego Oka i Łysej Polany mogą natknąć się na tajemnicze namioty. Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują, aby ich nie dotykać, ani nawet do nich nie podchodzić. Do czego służą te niecodzienne na chronionym obszarze obiekty?

Przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego postanowili wyjaśnić turystom spacerującym po Tatrach do czego służą namioty, na które można natknąć się w ostatnim czasie w polskich górach. "Prosimy, by do namiotów nie podchodzić i nie dotykać ich" - zaapelowali przyrodnicy.

Dziwne namioty w Tatrach. Do czego służą?

Okazuje się, że tajemnicze namioty mają bardzo ważną funkcję. Służą one bowiem badaniom naukowym, które obecnie są prowadzone w Tatrach. Zajmują się nimi polscy naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego.

Badacze z Polski wykorzystują tajemnicze namioty do tego, aby tworzyć tzw. genetyczne kody kreskowe dla gatunków owadów występujących w naszym kraju. To bardzo ważne zadanie, ponieważ kody kreskowe będą podstawą nowych standardów biomonitoringu środowiska.

Reklama

"Nie podchodzić, nie dotykać"

W projekt badań nad genomiką bioróżnorodności Biodiversity Genomics Europe zaangażowanych jest w sumie 21 krajów z całej Europy. Wśród 33 instytucji biorących w nich udział jest jedna z Polski. To właśnie naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy wykorzystują namioty w Tatrach do badań nad owadami.

Badania są prowadzone we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. "Mój gorący apel jest taki, żeby nie podchodzić, nie dotykać namiotów, bo od tego zależy, czy te badania będą obiektywne" - mówi Grzegorz Bryniarski z TPN na wideo zamieszczonym przez przyrodników w internecie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tatry | namiot | bioróżnorodność | nauka | Uniwersytet Łódzki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama