Szympansy synchronizują kroki podczas wspólnych spacerów. Jak ludzie

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z austriackie uniwersytety wykazało, że szympansy mają podobnie jak ludzie tendencję do naturalnej synchronizacji kroków podczas spacerowania obok siebie.

Chociaż wiadomo nie od dziś, że szympansy potrafią współpracować w celu osiągnięcia zamierzonego efektu polegającego np. na zdobyciu jedzenia w nieoczywisty sposób, znacznie mniej wiadomo o ich skłonności do spontanicznej koordynacji. Badanie, prowadzone przez dr Manon Schweinfurth, wykładowczynię w Szkole Psychologii i Neuronauki w St. Andrews pokazuje, jakie zwyczaje praktykują podczas spacerów szympansy.

Przetrwanie gatunku

Naukowcy zaobserwowali, że szympansy wykazują niezamierzoną synchronizację kroków podczas chodzenia obok siebie. To znak, że silna skłonność człowieka do koordynowania prostych czynności z innymi, jest wspólna z naszym najbliższym krewnym z rzędu naczelnych. Fakt ten wskazuje na to, że synchronizacja ruchów może być cechą naszych przodków.

Reklama

"Ludzie celowo planują i koordynują działania z innymi podczas sportów, tańców grupowych lub akcji wojskowych. Ale jest to również część naszego codziennego życia. Sugerowano, że wspólne działania mają kluczowe znaczenie dla naszego sukcesu jako gatunku, ponieważ o wiele więcej można osiągnąć razem niż w pojedynkę. W rzeczywistości robimy to nawet jeśli nie jest to konieczne" - mówi badaczka.

"W przeciwieństwie do nas, jeden z naszych najbliższych krewnych, szympans, nie wydaje się wykazywać takiej samej preferencji dla złożonych wspólnych działań. Jednak patrząc na prostsze formy wspólnych działań, takich jak synchronizacja kroków, szympansy są szczególnie interesujące" - dodaje.

Badacze sprawdzili, jak szympansy koordynują swoje działania w środowisku półnaturalnym, w tym wypadku obserwowano je w afrykańskim sanktuarium. "Odkryliśmy, że szympansy wykazują niezamierzoną synchronizację swoich kroków, gdy chodzą obok siebie".

W badaniu wzięły udział zarówno samce, jak i samice szympansów w różnym wieku. Niektóre były spokrewnione, inne nie. Kiedy zwierzęta przemierzały określony dystans razem, stopy jednego z nich podążały za krokami drugiego w czasie krótszym niż 0,5 sekundy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szympansy | małpy | zwierzęta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama