Szympansy synchronizują kroki podczas wspólnych spacerów. Jak ludzie

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z austriackie uniwersytety wykazało, że szympansy mają podobnie jak ludzie tendencję do naturalnej synchronizacji kroków podczas spacerowania obok siebie.

Szympansy synchronizują kroki - jak ludzie
Szympansy synchronizują kroki - jak ludzieFLPA/Jurgen & Christine SohnsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Chociaż wiadomo nie od dziś, że szympansy potrafią współpracować w celu osiągnięcia zamierzonego efektu polegającego np. na zdobyciu jedzenia w nieoczywisty sposób, znacznie mniej wiadomo o ich skłonności do spontanicznej koordynacji. Badanie, prowadzone przez dr Manon Schweinfurth, wykładowczynię w Szkole Psychologii i Neuronauki w St. Andrews pokazuje, jakie zwyczaje praktykują podczas spacerów szympansy.

Mały szympans w ZOO
Mały szympans w ZOOTomasz RadzikEast News

Przetrwanie gatunku

Naukowcy zaobserwowali, że szympansy wykazują niezamierzoną synchronizację kroków podczas chodzenia obok siebie. To znak, że silna skłonność człowieka do koordynowania prostych czynności z innymi, jest wspólna z naszym najbliższym krewnym z rzędu naczelnych. Fakt ten wskazuje na to, że synchronizacja ruchów może być cechą naszych przodków.

"Ludzie celowo planują i koordynują działania z innymi podczas sportów, tańców grupowych lub akcji wojskowych. Ale jest to również część naszego codziennego życia. Sugerowano, że wspólne działania mają kluczowe znaczenie dla naszego sukcesu jako gatunku, ponieważ o wiele więcej można osiągnąć razem niż w pojedynkę. W rzeczywistości robimy to nawet jeśli nie jest to konieczne" - mówi badaczka.

"W przeciwieństwie do nas, jeden z naszych najbliższych krewnych, szympans, nie wydaje się wykazywać takiej samej preferencji dla złożonych wspólnych działań. Jednak patrząc na prostsze formy wspólnych działań, takich jak synchronizacja kroków, szympansy są szczególnie interesujące" - dodaje.

Badacze sprawdzili, jak szympansy koordynują swoje działania w środowisku półnaturalnym, w tym wypadku obserwowano je w afrykańskim sanktuarium. "Odkryliśmy, że szympansy wykazują niezamierzoną synchronizację swoich kroków, gdy chodzą obok siebie".

W badaniu wzięły udział zarówno samce, jak i samice szympansów w różnym wieku. Niektóre były spokrewnione, inne nie. Kiedy zwierzęta przemierzały określony dystans razem, stopy jednego z nich podążały za krokami drugiego w czasie krótszym niż 0,5 sekundy.

Bezkrwawe łowy Włodzimierza PuchalskiegoPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas