Świecąca roślina trafiła do sprzedaży. Efekt zawdzięcza grzybom i genetycznej modyfikacji
Oprac.: Katarzyna Nowak
Firma Light Bio z Idaho w Stanach Zjednoczonych oferuje konsumentom zakup bioluminescencyjnej petunii kwitnącej na biało. Obecnie na stronie firmy widnieje opcja zakupu rośliny świecącej tylko w nocy, ale jak informuje magazyn "Nature", mieszkańcy Idaho mogli też zakupić limitowaną wersję świecącą non stop. Roślina została zmodyfikowana genetycznie poprzez wprowadzenie genu bioluminescencyjnego grzyba.
Petunia firefly, czyli petunia świetlik to roślina, która właśnie trafia na rynek w Stanach Zjednoczonych. W ciągu dnia roślina czerpie energię ze słońca, którą wykorzystuje w nocy do świecenia. Według twórców tej zmodyfikowanej genetycznie rośliny najlepiej czuje się ona w temperaturze pokojowej, pomiędzy 18-24°C.
Rośliny i inżynieria genetyczna
Założyciel firmy Light Bio pracuje nad roślinami bioluminescencyjnymi od kilkudziesięciu lat. W 1986 r. wraz z zespołem opracował rodzaj tytoniu (Nicotiana tabacum), do którego wprowadził gen świetlika wschodniego (Photinus pyralis). W 2020 r. inni naukowcy wykorzystali gen trującego grzyba z rodziny Marasmiaceae, aby rozświetlić tytoń.
Petunia, którą właśnie opracowano, świeci właśnie dzięki grupie genów tego bioluminescencyjnego grzyba o nazwie Neonothopanus nambi. Choć gatunek ten opisano w XIX w., dopiero w 2019 r. badacze opisali mechanizmy tłumaczące zdolność grzyba do bioluminescencji.
W roślinie, którą oferuje za 29 dolarów firma Light Bio, zachodzi wymiana enzymów, których przekształcanie umożliwia trwałe świecenie. Zjawisko bioluminescencji różni się od fluorescencji tym, że nie wymaga specjalnego oświetlenia, ani pożywienia. To właśnie odróżnia magiczną petunię od innych świecących roślin, zwierząt i innych takich produktów dostępnych na rynku.
Wysyłka limitowanej liczby (50 tys.) roślin o białych kwiatach rozpocznie się w kwietniu.
Bioluminescencja i fioletowy pomidor
Amerykańska firma dodaje, że dbanie o petunię może zaowocować jaśniejszym światłem emitowanym przez roślinę. Nie jest to jednak oślepiający blask, a kojące światło przypominające blask Księżyca w pełni.
Petunie są popularne w Stanach Zjednoczonych. Na początku lutego do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych trafił pomidor fioletowy (Solanum lycopersicum). To pierwszy genetycznie zmodyfikowany produkt spożywczy sprzedawany bezpośrednio ogrodnikom. Do zabarwienia pomidora na fioletowo naukowcy wykorzystali geny lwiej paszczy - rośliny pochodzącej z obszaru śródziemnomorskiego i uprawianej również w Polsce.
Naukowcy odpowiedzialni za "opracowanie" świecącej rośliny są zachwyceni efektami swojej pracy. Diego Orzáez, biolog roślin w Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej Roślin w Walencji powiedział magazynowi Nature, że zazdrości Amerykanom możliwości zakupu takiej rośliny.