Ryś w kwidzyńskim lesie zaskoczył leśników. To pierwszy taki okaz od ponad 40 lat

W Nadleśnictwie Kwidzyn fotopułapka zarejestrowała rysia. To pierwsza udokumentowana obecność tego drapieżnego kota na tym terenie od lat 70.

Rysie występują jedynie na obszarze około 12 proc. polskich lasów.
Rysie występują jedynie na obszarze około 12 proc. polskich lasów.Bartłomiej KudowiczAgencja FORUM

W lasach Nadleśnictwa Kwidzyn należącego do Lasów Państwowych fotopułapka zarejestrowała rysia. Ostatnio rysie widziano w tamtejszym lasach w 1974 i 1977 roku.

- Ogromnie nas cieszy kolejny ryś w nowym miejscu. Do tej pory kwidzyńscy leśnicy otrzymywali jedynie niepotwierdzone doniesienia o obecności tych zwierząt. Finalnie udało się jednak rysiowi pstryknąć fotkę. Teraz już nikt nie ma wątpliwości - komentują Lasy Państwowe.

Rysie nie tylko w lasach pod Kwidzynem

Rysie są w Polsce objęte ścisłą ochroną gatunkową oraz wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Jednak w ostatnich latach coraz częściej można zaobserwować rysie w polskich lasach i to na coraz większym obszarze.

W Polsce prowadzony jest program reintrodukcji rysia. Jest on na nowo wprowadzany do naszego ekosystemu. Występują dwie populacje rysia: karpacka oraz bałtycka, inaczej nizinna.

- Być może widziany osobnik jest efektem i owocem pracy, którą wkładają przyrodnicy, leśnicy i wszystkie osoby biorące udział w odtwarzaniu tego pięknego kota w naszych lasach - mówią pracownicy Nadleśnictwa Kwidzyn.

Rysia w naturze jest niezwykle trudno dostrzec. Są one płochliwe, skryte i uwielbiają gęsto zalesione tereny. Przyrodnicy monitorują ich życie dzięki specjalnym obrożom lub fotopułapkom.

"Zwierzostan": Dzikie zwierzętaIPLA
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas