Ryk w lesie? Jelenie zaczynają gody

Zwykle w pierwszej połowie września rozpoczyna się rykowisko, czyli okres godowy jeleni. Żyjące osobno łanie (samice) i byki (samce) spotykają się w jednym miejscu.

Rykowisko.
Rykowisko.Adrian Slazok/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Podczas rykowiska byki wydają się z siebie głośne ryknięcia, które są przywoływaniem samic lub odstraszaniem konkurentów. Najwyżej w hierarchii jeleni jest byk stadny, który z wielkim zacięciem broni łań i potężnym rykiem zaznacza swoją pozycję, dając do zrozumienia, że łatwo jej nie odda. Jednak często wśród innych jeleni znajdują się śmiali pretendenci, którzy podejmują walkę z bykiem stadnym. Podczas walki splatają się swoimi porożami i z wielką siłą próbują wykręcić głowę rywala. Zwycięzca bierze wszystko - przejmuje władzę nad stadem łań. Przegrany się oddala.

Czas rozpoczęcia rykowiska to mniej więcej pierwsza połowa września. Niekiedy ryki byków można jednak usłyszeć już pod koniec sierpnia.

Podczas rykowiska, które trwa do czterech tygodni, byki nie pobierają pokarmu, zajmując się wyłącznie ryczeniem, walką i kopulacją, dlatego mogą stracić wtedy aż 20 proc. masy ciała.

Po okresie godowym samice i samce rozchodzą się - te pierwsze tworzą grupy i oczekują 230 dni na potomstwo, a samce udają się do ostoi na odpoczynek, a potem łączą się w stada.

Jak obserwować rykowisko?

Polskie stowarzyszenie proekologiczne Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot twierdzi, że obserwacje rykowiska traktować można, jak "miły prezent od przyrody", ale lepiej zrezygnować z podchodów. Stowarzyszenie radzi, żeby nie płoszyć i nie stresować zwierząt, nie biegać za nimi, nie podążać za nimi uparcie. Dodatkowo pracownia podkreśla, by obserwować jelenie tylko w miejscach, do których wstęp jest dozwolony.

Jeśli już znamy podstawowe zasady, to należy zaczaić się w upatrzonym miejscu, jak najwcześniej, co najmniej godzinę przed świtem lub zachodem słońca. Na rykowisko warto zabrać jasną lornetkę, latarkę typu czołówka, mapę, kompas oraz prowiant. Dobrze jest też zamaskować swoją sylwetkę np. poprzez nałożenie na głowę chusty lub siatki maskującej, lub przyczepienie do ramion czegoś, co rozmyje ludzki kształt.

Źródło: Lasy Państwowe, Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot

mcz

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas