Rodeo na jeleniu. Fotograf uchwycił małpę na niesamowitym zdjęciu
Fotograf Atsuyuki Ohshima wykonał niezwykłe zdjęcie wyjątkowej sytuacji. Otóż na jednej z japońskich wysp sportretowane zostało "kowbojskie zachowanie" jednej z małp, która ujeżdżała jelenia. Brzmi nieprawdopodobnie, prawda? A jednak. Fotografię zatytułowano "Leśne rodeo". Bierze ona udział w jednym z najsłynniejszych konkursów fotografii przyrodniczej.
Niezwykłą chwilę zdołał uchwycić fotograf Atsuyuki Ohshima, a sytuacja miała miejsce na niewielkiej japońskiej wyspie Yaku-shima, która znajduje się na południe od Kiusiu. Na Yaku-shimie znajduje się park narodowy Yakushima Kokuritsu Kōen o powierzchni 245,66 kilometrów kwadratowych (jest to niemal połowa powierzchni całej wyspy).
Skrawek lądu w 1993 roku został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyspa porośnięta jest przez gęsty naturalny las, w którym rosną m.in. rododendrony, czy jodły japońskie. Wyjątkowa w skali światowej jest tutaj także kryptomeria japońska. Drzewa z tego gatunku mogą rosnąć przez nawet kilka tysięcy lat.
Na wyspie żyją m.in. japońskie jenoty, japońskie łasice, makaki Yakushima i jelenie (yakushika). Właśnie przedstawiciele dwóch ostatnich gatunków urządziły sobie na wyspie prawdziwe rodeo.
Dzikie rodeo na odległej wyspie
Ohshima wykonał niezwykłe zdjęcie, które przedstawia makaka jeżdżącego na jeleniu, a fotografię zatytułował "Forest Rodeo" (leśne rodeo). Jak pisze fotograf na swoim Instagramie, obraz został uchwycony tuż po tym jak małpa katapultowała się z pobliskiego drzewa, używając go jako trampoliny. Następnie wylądowała na plecach jelenia - takie działanie nie było dziełem przypadku, lecz było zaplanowane.
Już wcześniej naukowcy udokumentowali, że makaki sporadycznie jeżdżą na jeleniach. Niektórzy żartobliwie stwierdzają, że tak wygląda początek "Planety Małp". Jak sugeruje sam Ohishima, małpy robią to głównie dla zabawy.
Na Yaku-shimie oba gatunki żyją obok siebie od wieków i wykształciły szczególną zależność. Małpy zostawiają po sobie owoce, które spadają na ziemię. Następnie jelenie je dojadają. Jednocześnie często zdarza się tak, że makaki skaczą na grzbiety tych zwierząt, aby wyjeść z ich sierści różnego rodzaju pasożyty.
Zdjęcie "Forest Rodeo" znalazło się wśród 16 wyróżnionych zdjęć w tegorocznym konkursie fotograficznym Wildlife Photographer of the Year, który prowadzony jest przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
Do obecnej edycji zgłoszono prawie 50 000 prac od fotografów z 95 krajów. Jurorzy wybrali już 100 zdjęć, które zostaną pokazane w Londynie 13 października. Z kolei zwycięzcy 59. edycji konkursu Wildlife Photographer of the Year zostaną ogłoszeni za niecały miesiąc, 10 października.