Ratują nam życie i to na wiele sposobów. Drzewa mają magiczną moc

O tym, że trzeba szanować zieleń, bo drzewa dają nam czyste powietrze, jesteśmy uczeni już od dziecka. To jednak zaledwie jedna z wielu zalet tych niezwykłych roślin. Większość z nas mija je codziennie. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że drzewa mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Te niedoceniane rośliny dosłownie ratują nam życie.

article cover
Getty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Drzewa mają magiczną moc. Nie tylko oczyszczają powietrze z dwutlenku węgla i zanieczyszczeń powietrza, ale także wpływają na nasze zdrowie psychiczne
Drzewa mają magiczną moc. Nie tylko oczyszczają powietrze z dwutlenku węgla i zanieczyszczeń powietrza, ale także wpływają na nasze zdrowie psychiczne Alexis Rosenfeld / ContributorGetty Images

Według danych Lasów Państwowych polskie lasy pochłaniają rocznie ok. 40 mln ton CO2. Do tego drzewa mogły zmagazynować już nawet 1 mld ton węgla. Rośliny są więc naszym naturalnym sprzymierzeńcem w walce z globalnym ociepleniem, bo dwutlenek węgla jest głównym winowajcą tego zjawiska na całym świecie.

Dzięki drzewom jeszcze nie spłonęliśmy żywcem

Drzewa są doskonałym narzędziem w walce nie tylko z przyczynami zmian klimatu, ale także z ich skutkami. Wykazano, że rośliny te pozwalają niwelować efekt tzw. miejskich wysp ciepła, które powstają w wyniku rosnących temperatur. Korony drzew działają jak ogromne parasole słoneczne, chroniąc asfalt i beton przed nagrzewaniem się do niebezpiecznie wysokiego poziomu. A przy okazji chronią nas.

Badania przeprowadzone w 93 europejskich miastach, którymi dowodził Barceloński Instytut Zdrowia Globalnego, wykazały, że gdyby 30 proc. powierzchni ośrodków miejskich była pokryta drzewami, mielibyśmy do czynienia ze spadkiem śmiertelności aż o 1/3.

Miejskie wyspy ciepła i rosnące z powodu globalnego ocieplenia temperatury są wiązane z przedwczesnymi zgonami, chorobami układu krążeniowo-oddechowego i większą liczbą hospitalizacji. Obliczono, że 30-procentowe pokrycie miast drzewami obniżyłoby średnią temperaturę aż o 1,3 stopnia Celsjusza, tym samym znacznie zmniejszając ryzyko chorób i zgonów wśród ludzi. Można zatem powiedzieć, że drzewa są w stanie dosłownie uratować nam życie.

Drzewa w mieście mają szczególną wartość, bo pomagają obniżyć temperaturę. Dzięki temu jest mniej zawałów i innych chorób w upalne dni
Drzewa w mieście mają szczególną wartość, bo pomagają obniżyć temperaturę. Dzięki temu jest mniej zawałów i innych chorób w upalne dniSmith Collection/Gado / ContributorGetty Images

Nie tylko płuca Ziemi

Drzewa dają również cień, przez co budynki znajdujące się w ich sąsiedztwie nie muszą aż tak bardzo używać klimatyzacji i redukują swoją emisyjność. Niższe temperatury, które zawdzięczamy drzewom, to także niższe stężenia zanieczyszczeń takich jak ozon, które rosną wraz ze wzrostem temperatury.

O drzewach mówi się, że są "płucami" środowiska, ale ich oczyszczające umiejętności nie ograniczają się tylko do pochłaniania dwutlenku węgla i produkcji tlenu. Dużą rolę odgrywają także ich liście, ponieważ są w stanie usuwać z powietrza cząstki stałe, tlenki azotu i tlenki siarki. To główne składniki smogu, który tylko w Polsce co roku przyczynia się do śmierci ok. 50 tys. osób.

Naukowcy odkryli, że spacery wśród drzew zmniejszają stres oraz wpływają pozytywnie na ludzi z depresją i nerwicą
Naukowcy odkryli, że spacery wśród drzew zmniejszają stres oraz wpływają pozytywnie na ludzi z depresją i nerwicąP. Frischknecht / Arco / ForumAgencja FORUM

Drzewa to lepsze zdrowie psychiczne

To jednak nie wszystko. Badania naukowców wskazują bowiem na jeszcze jedną, niespodziewaną korzyść, jaką dla ludzi mogą przynosić drzewa. Chodzi o lepsze zdrowie psychiczne. Są liczne dowody na to, że spacery wśród drzew zmniejszają nasz stres, nerwicę, a także pozytywnie wpływają na osoby chorujące na depresję oraz ogólnie poprawiają nastrój.

Jeszcze inne badania wykazały związek pomiędzy drzewami a aktywnością fizyczną. Naukowcy dowiedli, że w dzielnicach, gdzie rośnie więcej drzew i mieszkańcy mają bliżej do miejskich lasów, z reguły więcej osób uprawia jakiś sport.

A jeśli wpływ na dorosłych nie przekonuje nas co do zbawiennego wpływu drzew, to może zrobi to dobry wpływ na dzieci. Analiza brytyjskich naukowców wykazała bowiem, że dzieci, które częściej bywały w lasach mają lepiej rozwinięte zdolności poznawcze.

Zalety, jakie wiążą się z sadzeniem i utrzymaniem drzew są nie do przecenienia. Choć ich wartość znamy już od lat, to szczególnie teraz, w obliczu katastrofy klimatycznej, powinniśmy zadbać o nie z wyjątkową pieczołowitością. Biorąc pod uwagę "umiejętności" drzew, w dzisiejszych czasach są to rośliny wręcz magiczne i każda konar, każdy liść i każdy pień są na wagę złota.

Jak klimat zmienia drzewa?Program Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas