Ptasia grypa w Izraelu. Nie żyje 5 tys. żurawi i 500 tys. kur

Wybuch ptasiej grypy w Izraelu spowodował śmierć co najmniej 5,2 tys. żurawi migrujących na zimę do Izraela. Hodowcy z powodu zagrożenia wirusem byli zmuszeni wybić pół miliona kurczaków.

Izraelska minister ds. ochrony środowiska oceniła, że śmierć żurawi z powodu ptasiej grypy jest najpoważniejszą stratą dla dzikiej przyrody w historii całego kraju.

Sytuacja nie jest jeszcze do końca opanowana. Ciała wielu ptaków, które zginęły z powodu ptasiej grypy zalegają jeszcze w wodach, gdzie przebywały ptaki. - Zasięg strat nie jest jeszcze do końca znany - dodała minister środowiska Izraela Tamar Zandberg.

Fundujemy sobie kolejną pandemię? Następny wirus może zaatakować z hodowli zwierząt

Reklama

Ptasia grypa zabiła żurawie, które zimowały w Izraelu

Ciała martwych ptaków były usuwane z terenów jeziora Hula najszybciej jak to możliwe, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa ptasiej grypy na inne zwierzęta. Niestety na zagrożonym obszarze trzeba było ubić także 500 tys. kur z hodowli.

Co roku do Afryki m.in. z Polski na zimę migruje ok. 500 tys. żurawi. Na swojej drodze często odwiedzają właśnie Izrael i niektóre ptaki zostają tam aż do wiosny. Szacuje się, że w tym roku w Izraelu zimuje ok. 30 tys. tych ptaków. Żurawie zaraziły się ptasią grypą prawdopodobnie od mniejszych ptaków, które miały kontakt z wirusem na farmach drobiu. 

Wielkopolska: Pięć kolejnych ognisk ptasiej grypy

Źródła: The Guardian, Twitter

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: żurawie | Izrael | ptasia grypa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy