Pszczoły wiedzą, co to ból. Nowe odkrycie naukowców

Czy pszczoły i inne owady czują ból? Z najnowszych badań brytyjskich specjalistów wynika, że mogą one mieć taką zdolność. Eksperymenty pokazały także, że trzmiele są w stanie znieść bolesne niedogodności, o ile czeka na nie odpowiednio atrakcyjna nagroda.

Naukowcy postanowili sprawdzić, jak pszczoły reagują na ból i czy w ogóle go odczuwają. Wyniki są zaskakujące
Naukowcy postanowili sprawdzić, jak pszczoły reagują na ból i czy w ogóle go odczuwają. Wyniki są zaskakujące pixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wcześniejsze badania sugerowały, że pszczoły i trzmiele są zdolne do zachowań inteligentnych i wykazują pewną innowacyjność oraz kreatywność. Rozumieją pojęcie "zera" i mogą wykonywać nawet proste obliczenia. Rozpoznają nawet twarze ludzi i najprawdopodobniej rozróżniają oblicze innych pszczół.

Główny autor badań twierdzi, że pszczoły i trzmiele są przygnębione, gdy zostaną złowione przez pająka. Pogorszenie nastroju wykazują przez kilka dni po tym, jak uda się im wyswobodzić. A potem boją się zbliżać do kwiatów. Jego zdaniem wskazuje to, że są zdolne do odczuwania pewnych przeżyć emocjonalnych.

Pszczoły potrafią się poświęcić dla nagrody

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy owady są w stanie odczuwać ból. Badacze chcieli się przekonać, czy osobnik wytrzyma ból, by dzięki niemu coś uzyskać, tak jak np. człowiek wytrzymuje wizytę u dentysty, aby zadbać o swoje zęby. Tylko że zwierzęta za takie poświęcenie nie otrzymywały białego uśmiechu, a pokarm.

W ten sposób sprawdzono, że ból potrafią odczuwać kraby i inne skorupiaki, takie jak homary, które drażniono prądem elektrycznym. Zwierzęta te potrafiły odróżnić silny ból od słabszego i oceniały, jak silny ból warto wytrzymać, by coś uzyskać.

Podobnie było z owadami. Brytyjscy specjaliści poddali badaniom 41 trzmieli. Próby polegały na tym, że musiały one osiąść na odpowiednio rozgrzanej płytce, by mogły otrzymać więcej cukru. Jest to dla nich bolesne jak dla człowieka dotknięcie gorącego garnka.

Na płytce, która nie była rozgrzana było mniej cukru. Owady wolały jednak wytrzymać bolesne niedogodności, by uzyskać większą nagrodę. Wytrzymywały silniejszy ból, jeśli tylko na płytce było więcej cukru.

Czy pszczoły czują ból?

Pytanie tylko, czy owady faktycznie odczuwają ból? Eksperyment ten na to nie odpowiada. "Uzyskanie dowodu na to, że owady odczuwają ból nie jest raczej możliwe" - twierdzi wypowiedzi dla "Science" Greg Neely, genetyk behawioralny z University of Sydney.

Jego zdaniem owady nie mają na tyle rozwiniętego systemu nerwowego, by podobnie jak ludzie odczuwać emocje związane z bólem. Nie można jednak powiedzieć, że nie czują nic.

Przemysław Białkowski podcast: TygrysySCP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas