Przymocowali kamery do rekinów. Odkryli "nowy świat" wielkości Czech

Biolodzy morscy odkryli największy na świecie znany nam ekosystem trawy morskiej. Znajduje się on na dnie Morza Karaibskiego w pobliżu Bahamów i rozciąga się na obszarze około 90 tysięcy kilometrów kwadratowych. Do jego zbadania przyczyniły się żarłacze tygrysie, które wyposażone w kamery dostarczyły niezwykle cennych danych.

Dzięki rekinom odkryto olbrzymi obszar traw morskich
Dzięki rekinom odkryto olbrzymi obszar traw morskichWikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Nasze duże braki wiedzy na temat głębin oceanów mogą zadziwiać. Do końca dekady planujemy wylądować na innej planecie, a wciąż nie wiemy, co skrywa się pod powierzchnią otaczającej nas wody. Najnowsze odkrycie jest doskonałym przykładem potwierdzającym wspomnianą tezę.

Największy taki ekosystem

Międzynarodowy zespół biologów morskich ogłosił właśnie odkrycie największego znanego nam ekosystemu trawy morskiej. O jego istnieniu wiedzieliśmy już wcześniej, aczkolwiek jego rzeczywisty rozmiar okazał się zdecydowanie większy niż sądziliśmy. Mowa nawet o wartościach kilkadziesiąt razy przekraczających dotychczasowe szacunki.

Rekordowa łąka znajduje się na dnie Morza Karaibskiego tuż przy Bahamach. Jej powierzchnia wynosi co najmniej 66 900 kilometrów kwadratowych, a może osiągać nawet do 92 000 kilometrów kwadratowych. Oznacza to, że rozmiarem porównywalna jest do Republiki Czeskiej czy Austrii. Może to szokować, że przez tak wiele lat nie mieliśmy pojęcia o istnieniu tak wielkiej struktury.

- To odkrycie pokazuje, jak daleko jesteśmy od zbadania oceanów, nie tylko w głębinach, ale nawet na płytkich obszarach - powiedział Carlos Duarte - współautor badania.

W poznaniu jej wielkości pomogły nam żarłacze tygrysie, czyli sporych rozmiarów rekiny odpowiedzialne za znaczną część wszystkich ataków na ludzi. Nowe odkrycie z pewnością poprawi ich reputację.

Wspomniane stworzenia zostały wyposażone w specjalne kamery, dzięki czemu zapewniły badaczom wiele cennych informacji. Łąki morskie zazwyczaj znajdują się w mętnej wodzie, co utrudnia ich dostrzeżenie. Wysłanie nurków może być sporym obciążeniem finansowym, a rekiny sprawdzają się w tej roli idealnie.

Polskie stolice smogu. Na podium Nowa Ruda, Nowy Targ i Sucha BeskidzkaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas