Poznań zwiększa ilość zieleni. Wzdłuż tras posadzą drzewa i krzewy

Przy najważniejszych trasach pieszych i rowerowych w Poznaniu zwiększy się ilość zieleni, aby pomiędzy osiedlami, parkami i lasami można było przemieszczać się w otoczeniu przyrody.

W Poznaniu powstaną dodatkowe tereny zielone
W Poznaniu powstaną dodatkowe tereny zieloneUrząd Miasta Poznaniamateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Powoli zmienia się myślenie o zagospodarowaniu przestrzennym miast. Odchodzi się od usuwania drzew na potrzeby nowych powierzchni otwardzonych, a zaczyna się przebudowa w celu zwiększenia ilości zieleni. Tą ścieżką podąża również Poznań, który ma nowe Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego - dokument planistyczny, który określa ogólne wytyczne dotyczące tego, co i gdzie ma powstać.

Jednym z istotnych zadań Studium jest ochrona i rozwój zieleni

Wzdłuż najważniejszych tras pieszych i rowerowych mają powstać łączniki. Umożliwią one przemieszczanie się  między osiedlami a miejskimi parkami i lasami w otoczeniu przyrody, przy co najmniej jednym szpalerze drzew lub krzewów. Podobne przykłady już istnieją, jak np. aleje: Niepodległości czy Wielkopolska, informuje Urząd Miasta Poznania.

Przy trasach pieszych i rowerowych powstaną drzewa i krzewy
Przy trasach pieszych i rowerowych powstaną drzewa i krzewyUrząd Miasta Poznaniamateriały prasowe

― Studium wprowadza łączniki zieleni, które stanowią sieciowe powiązania pomiędzy klinami zieleni miasta oraz lokalnymi obszarami zieleni. Łączniki te to ważniejsze połączenia piesze lub rowerowe prowadzące wzdłuż różnych form zieleni. Tak zaprojektowana sieć łączników realizuje potrzebę zwiększenia dostępności do terenów zieleni, które obok funkcji przyrodniczych stanowią także przestrzenie rekreacji i wypoczynku mieszkańców. Studium, wskazując granice pomiędzy ochroną walorów przyrodniczych a ofertą sportowo-rekreacyjną, uwzględnia przenikanie się obu tych celów i umożliwia takie formy zagospodarowania, które umożliwiają realizację obu celów polityki przestrzennej. Szczególnie istotne jest to dla doliny rzeki Warty oraz 4 największych miejskich jezior. ― Czytamy w dokumencie udostępnionym na stronie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Oprócz powstania nowych łączników pozytywną informacją jest także zwiększenie obszarów zieleni objętej ochroną. Dotychczas były nią objęte osiedlowe tereny zieleni o powierzchni 1 hektara. Nowe studium obniża powierzchnię do 0,5 hektara. To oznacza, że względem poprzedniego dokumentu pod ochroną znajdzie się dodatkowe 413 hektarów zieleni, zajmując łączną powierzchnię nieco ponad 9,9 tysiąca hektara.

Rekordy temperatur i zagrożenie pożaramiPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas