Piaskiem w natręta. Ośmiornice są brutalne dla nachalnych samców

"Nie" oznacza po prostu "nie". To prosta zasada, którą najwyraźniej trudno zrozumieć niektórym samcom. Także wśród ośmiornic. Najnowsze nagrania pokazują, jak samice ośmiornic przepędzają niechcianych zalotników. Ośmiornica-Casanova może spodziewać się gradu bolesnych pocisków.

Ośmiornice znalazły sposób na niechciane zaloty. Ciskają w adoratorów... pociskami z piasku i muszli
Ośmiornice znalazły sposób na niechciane zaloty. Ciskają w adoratorów... pociskami z piasku i muszliRobert CianfloneGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Naukowcy z Uniwersytetu Sydney nagrali serię spotkań między ośmiornicami - zazwyczaj samcami i samicami - które kończyły się miotaniem pocisków w stronę natręta. Opędzająca się od niechcianych zalotów ośmiornica sięga po kamienie, kawałki koralowców czy ostre muszle.

Ośmiornice rzucają w siebie "pociskami"

Australijska zatoka Jervis Bay jest prawdziwym rajem dla badaczy głowonogów. Niezwykle liczne w tym regionie ośmiornice tworzą prawdziwe podwodne "miasto", co pozwala naukowcom przyglądać się temu, jak wygląda życie społeczne skrytych mięczaków.

W nagraniach zarejestrowanych przez podwodne, automatyczne kamery wideo, naukowcy zidentyfikowali aż 102 przypadki, kiedy ośmiornice miotają w siebie nawzajem pociskami. Interakcje dotyczyły co najmniej 10 różnych ośmiornic, choć precyzyjne ustalenie tożsamości sprawcy nie zawsze było możliwe.

Ośmiornice zbierały z morskiego dna muł lub muszle, a następnie miotały go w cel, używając strumienia wody z syfonu (to narząd w kształcie rurki, który może wyrzucać wodę z dużą prędkością), często wyrzucając je na duże odległości. Aby wykonać rzuty, ośmiornice musiały ustawić syfon w nietypowej pozycji, co sugeruje, że zachowanie było celowe.

Nietypowe zaloty ośmiornic

Aż 66 proc. obserwowanych ataków przy pomocy takich pocisków wykonywały samice. Około połowy ataków miało miejsce podczas lub w czasie interakcji z innymi ośmiornicami, w tym podczas prób zalotów. 17 proc. pocisków trafiło.

Ośmiornice mogą zmieniać ubarwienie skóry, przy czym ciemne kolory zwykle kojarzą się z agresją. Naukowcy odkryli, że osobniki o ciemnym ubarwieniu rzucają silniej i częściej trafiają inne ośmiornice. Trafione głowonogi często zmieniały swoje zachowanie, pochylając się lub podnosząc macki w kierunku rzucającego.

Autorzy badania twierdzą, że chociaż trudno jest określić intencje ośmiornic rzucających pociskami, zachowania te stanowią istotne interakcje społeczne. Oznacza to, że nawet ośmiornice nie lubią natrętów. I okazują im to bardzo bezpośrednio.

Wodór sposobem na kryzys energetycznyPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas