Polscy naukowcy odkryli niezniszczalne zwierzę. Poznajcie niesporczaka

Zwierzątko otrzymało nazwę gatunkową Mesobiotus mandalori - po zdeterminowanych wojownikach z planety z Gwiezdnych Wojen. Niesporczaki mogą nawet przetrwać próżnię kosmiczną!

Badania nad tymi niezniszczalnymi zwierzętami trwają w naszym kraju od początku XX wieku
Badania nad tymi niezniszczalnymi zwierzętami trwają w naszym kraju od początku XX wiekuScience Photo Library/EAST NEWSEast News

Do odkrycia doszło w Lasach Czerniejewskich, 30 kilometrów od Poznania. Badano pionowe występowanie niesporczaków na drzewach.

Warto nadmienić, że badania nad tymi niezniszczalnymi zwierzętami trwają w naszym kraju od początku XX wieku. Co więcej - udało się zidentyfikować 114 gatunków na terenie Polski. Ogólnie mamy 1400 udokumentowanych gatunków niesporczaków.

Badacze z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz z Uniwersytetu Gdańskiego prowadzili badania w wielkopolskich lasach. Naukowcy zbadali łącznie 72 okazy zwierząt i jaj
Badacze z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz z Uniwersytetu Gdańskiego prowadzili badania w wielkopolskich lasach. Naukowcy zbadali łącznie 72 okazy zwierząt i jajScience Photo Library/Science Photo LibraryEast News

Niezwykłe odkrycie polskich naukowców

Badacze z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz z Uniwersytetu Gdańskiego prowadzili badania w wielkopolskich lasach. Naukowcy zbadali łącznie 72 okazy zwierząt i jaj.

Niestety, populacje niesporczaka, na które natrafili, nie są aż tak liczne. To z kolei utrudnia zebranie odpowiedniej ilości materiału do kolejnych badań czy do ewentualnego założenia hodowli w warunkach laboratoryjnych. Mimo wszystko twierdzą, że będą dalej pracować nad dokładniejszym opisaniem Mesobiotus mandalori.

"Pierwsze w historii wizualne przedstawienie Mandalore ukazywało ten świat jako pokryty gęstymi lasami. Jego mieszkańcy żyli w wioskach ukrytych w koronach drzew. Odzwierciedla to typową lokalizację nowego gatunku, tj. mech na drzewach w głębokim lesie" - napisali w artykule opublikowanym na łamach "The European Zoological Journal".

Przypomnijmy, że już wcześniej naukowcy odkryli innego niesporczaka - Mesobiotus maklowiczi. Nazwali go na cześć Roberta Makłowicza.

Czym jest niesporczak?

Jest to bardzo małe zwierzę bezkręgowe, długość jego ciała waha się ledwie między 0,1-1,2 milimetra. Zaliczany jest do pierwoustych. Ma lekko ze wyodrębnioną głowę z małym otworem gębowym i 4 pary nierozczłonowanych tułowiowych odnóży, które są zakończone pazurkami lub przylgami. Wyglądem przypominają małą, grubą gąsienicę.

Niesporczaki zasiedlają najrozmaitsze siedliska. Głównie są to środowiska wodne lub wilgotne. W lesie są to najczęściej głębokie partie mchu. Znane są przede wszystkim ze swojej niezwykłej odporności na ekstremalne warunki.

Niesporczak może “zahibernować się” i przetrwać zagładę planety

To mikroskopijne zwierzę jest jednym z najodporniejszych na świecie. Bez problemu mogą wejść w stan anabiozy - życia utajonego. Wtedy stają się niezniszczalne.

Potrafią przetrwać w temperaturach od zera absolutnego, czyli -273 stopni Celsjusza do ponad 150. Znoszą ciśnienie 6000 atmosfer oraz 1000 razy silniejsze promieniowanie jonizujące niż jakiekolwiek inne zwierzę na świecie. Mogą przetrwać 100 lat bez wody.

Niesporczaki wysłane w kosmos bez problemu przeżyły kosmiczną próżnię. Ich ostatnia podróż w kosmos odbyła się 3 czerwca 2021 roku, SpaceX wystrzelił 500 niesporczaków. Na ziemię powróciły wszystkie.

Zostaw, nie porywaj. Młode ptaki powinniśmy zostawić w spokojuPolsat News

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas