Niesporczak to prawdziwy superman wśród zwierząt. Kolejna zagadka rozwikłana

Niesporczaki wciąż zadziwiają człowieka. Jest to jedno z najbardziej niezniszczalnych stworzeń na naszej planecie. Teraz naukowcy odkryli, dlaczego mogą one przetrwać wybuchy promieniowania. Prawda okazuje się nad wyraz dziwna.

Potrafią przetrwać 100 lat bez wody. Nie groźna im jest nawet przestrzeń kosmiczna
Potrafią przetrwać 100 lat bez wody. Nie groźna im jest nawet przestrzeń kosmiczna123RF/PICSEL

Wcześniej udowodniono, że niesporczaki posiadają kilka "supermocy". Jedną z nich jest to, że posiadają białko, które dosłownie chroni ich DNA. Ponadto stworzenia te mogą wejść w odwodniony stan "zawieszenia", który pomaga im przetrwać w niesprzyjających warunkach.

Wiadomo również, że niesporczaki są wyjątkowo odporne na promieniowanie jonizujące. Mogą przeżyć około 1000 razy większą dawkę, niż dawka, która na człowieka byłaby śmiertelna. Co ciekawe, po takim "uderzeniu" zwierzę wraca do swojego normalnego życia. Teraz specjaliści ujawnili, kolejną moc tego mikroskopijnego zwierzęcia.

Niesporczak to superbohater wśród zwierząt

W najnowszych badaniach zespół badaczy prześwietlił niesporczaki Hypsibius exemplaris promieniami gamma. Ujawniło to kilka niespodziewanych faktów.

To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas. Niesporczaki robią coś, czego się nie spodziewaliśmy
Bob Goldstein z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill

Wcześniej wspomniano o białku (Dsup), które tłumi efekt promieniowania. Jednakże nie wszystkie gatunki niesporczaków go posiadają, dlatego też naukowcy doszli do wniosku, że w grę wchodzi jakiś inny tajemniczy sposób przetrwania.

Mimo że H. exemplaris posiada biało Dsup, ekspozycja na promieniowanie go nie uaktywniła (co zaskoczyło naukowców). Niechronione DNA uległo znacznemu uszkodzeniu. Jednakże zdumiewające jest to, że krótko po "bombardowaniu" promieniowanie niesporczaki zwiększyły produkcje genów odpowiedzialnych za naprawę DNA. Okazało się, że geny te stały się jednymi z najliczniejszych genów w ich organizmach. W ciągu 24 godzin po ekspozycji na promieniowanie, stworzenia zdołały naprawić większość swojego DNA.

Następnie dokonano wyodrębnienia tych genów i włączanie ich do hodowli Escherichia coli. Dalej bakterie zostały wystawione na działanie promieniowania. Ujawniło to, że zmodyfikowane bakterie wykazywały podobną zdolność naprawy swojego DNA jak badane wcześniej niesporczaki. Wcześniej Escherichia coli nie podsiała takich możliwości.

Jak mówi Clark-Hachtel z University of North Carolina w Ashton: "Te zwierzęta wykazują niesamowitą reakcję na promieniowanie i wydaje się, że w tym tkwi sekret ich ekstremalnych zdolności przetrwania. To, czego dowiadujemy się o tym, jak niesporczaki radzą sobie ze stresem popromiennym, może prowadzić do nowych pomysłów na to, w jaki sposób moglibyśmy chronić inne zwierzęta i mikroorganizmy przed szkodliwym promieniowaniem".

Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Current Biology.

Rzadki widok na polskich mokradłach. Żółwi błotnych jest coraz mniejPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas