Polak nazwał nowy gatunek niesporczaka na cześć Roberta Makłowicza
Dr Daniel Stec, naukowiec z Krakowa, odkrył dwa nowe gatunki niesporczaków. To maleńkie organizmy, które zwracają uwagę badaczy ze względu na swoje wyjątkowe umiejętności przetrwania w najtrudniejszych warunkach. Jeden z gatunków niesporczaków odkryty przez dra Steca naukowiec nazwał na cześć Roberta Makłowicza, podróżnika, pisarza i autora popularnych programów kulinarnych.
Dwa nowe gatunki niesporczaków - bardzo małych i wytrzymałych organizmów - opisuje na łamach "Zoological Studies" dr Daniel Stec z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. Nowa publikacja ukazała się w połowie grudnia.
Niesporczak Mesobiotus maklowiczi nazwany na cześć Roberta Makłowicza
Jeden z nowo odkrytych gatunków został nazwany Mesobiotus maklowiczi. Imię to, jak można się domyślić, jest hołdem dla postaci Roberta Makłowicza - historyka, dziennikarza, pisarza, podróżnika i krytyka kulinarnego, "który mieszka w Krakowie i czasami robi zakupy na pobliskim targu niedaleko instytutu" - podają naukowcy.
"Gatunek został nazwany na cześć Roberta Makłowicza, który jest dziennikarzem, historykiem i ekspertem kulinarnym i wspaniale promuje europejską kuchnię oraz slow food" - pisze w swojej pracy dr Daniel Stec. Naukowiec przyznaje, że sam jest wielkim fanem kanału YouTube Roberta Makłowicza.
Jak dodaje dr Daniel Stec, autor popularnych programów kulinarnych słynie także z zamiłowania do kapeluszy, a jedno ze stadiów nowego gatunku niesporczaka przypomina "czapkę, którą pan Robert z pewnością zechciałby przymierzyć".
Drugi niesporczak nazwany na cześć włoskiego naukowca
Nazwa drugiego niesporczaka - Mesobiotus diegoi - wywodzi się od imienia Diego Fontaneto, naukowca pracującego we włoskim instytucie badań wody (Istituto di Ricerca sule Acque) w Verbanii.
Dr Fontaneto jest specjalistą z zakresu ekologii i biogeografii meiofauny - bardzo małych zwierząt związanych ze środowiskami wodnymi (długość ciała mniejsza niż 1 mm; grupa ta obejmuje m.in. nicienie, niesporczaki, wirki, wrotki, brzuchorzęski, małżoraczki, niektóre skorupiaki itp.) i współpracuje z dr. Stecem.
Nowo odkryte gatunki pochodzą z Republiki Południowej Afryki i reprezentują drobne bezkręgowce należące do typu Tardigrada, potocznie zwane niesporczakami. Ze względu na intrygujący wygląd (przypominają małe niedźwiadki, stąd też ich angielska nazwa "water bears") i niesamowitą odporność na warunki, niesporczaki mają już stałe miejsce w nauce i kulturze.
Dzięki zdolności do przejścia w stan życia utajonego (zwany w ich przypadku kryptobiozą), są to jedne z najbardziej wytrzymałych zwierząt, jakie znamy. Mogą przetrwać w próżni, w temperaturze bliskiej zera absolutnego, w warunkach wysokiego promieniowania jonizującego, a nawet całe dekady bez wody. Wysłano już je kiedyś na Księżyc; sprawdzano nawet, czy przetrwają splątanie kwantowe.
Źródła: Zoological Studies, Zielona Interia, PAP Nauka w Polsce