Pod Cieszynem znaleziono czarne trufle. Kilogram kosztuje 3 tys. zł

Najdroższe grzyby świata zostały znalezione pod Cieszynem. Do tej pory występowały głównie w słonecznych Włoszech, ale ze względu na zmianę klimatu mogą rosnąć także w Polsce. Miejsce zbioru trzymane jest w tajemnicy.

Sezon na trufle trwa pół roku. Ostatnio znaleziono je w Polsce, pod Cieszynem
Sezon na trufle trwa pół roku. Ostatnio znaleziono je w Polsce, pod Cieszynem123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Trufle rosną w Polsce nie od dzisiaj. Już w 2016 r. Dorota Hilszczańska opublikowała książkę "Polskie trufle. Skarb odzyskany", która przyczyniła się do rozbudzenia zainteresowania czarnym złotem. Wiemy, że na terenie naszego kraju rośnie kilka gatunków tych grzybów.

Czy trufle rosną w Polsce?

Obok trufli czarnej udało się znaleźć truflę letnią, truflę zimową oraz truflę wgłębioną. Obecnie trwają poszukiwania najcenniejszej trufli białej.

W Polsce największym ekspertem w dziedzinie trufli jest Piotr Kwec, właściciel firmy Jurajska Trufla. Jego zainteresowanie tymi grzybami rozpoczęło się już dwadzieścia lat temu. Owocem jego pasji jest przedsiębiorstwo, które sprzedaje zarówno same grzyby, jak i oferuje szkolenia z ich wyszukiwania i zbierania.

Klientów nie brakuje. "Zapotrzebowanie jest ogromne, ile byśmy nie zebrali grzybów, to jest na nie popyt" - stwierdza w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Jak znaleźć trufle?

Wbrew stereotypom do szukania cennych grzybów nie wykorzystuje się świń. Kiedyś faktycznie z nich korzystano, ale zwierzęta zjadały cenne znaleziska i uszkadzały grzybnie. Zamiast tego szkoli się w odpowiedni sposób psy.

Przed rozpoczęciem poszukiwań trzeba dobrze zbadać pH gleby, ponieważ trufle preferują bardzo specyficzne środowisko. Jakie? Jest to sekret zbieraczy tych cennych grzybów.

W grupie zbierającej trufle musi znaleźć się osoba, która posiada uprawnienia do klasyfikowania grzybów. W przeciwnym razie sprzedaż grzybów nie byłaby legalna. Ten krok jest konieczny, by mieć pewność, że do sprzedaży nie trafią grzyby trujące, których spożycie może skończyć się śmiercią w męczarniach.

Sezon na trufle jest długi i trwa nawet pół roku. Jurajska Trufla pozwala jednak grzybom "odpocząć" i zostawia czas dla owadów, by mogły roznieść zarodniki. Działanie w poszanowaniu ekologii i lasu jest ważne dla Piotra Kweca ze względu na dobro przyrody jak i fakt, że zbiór bez żadnych zahamowani szybko doprowadziłby do tego, że w Polsce nie byłoby już żadnych trufli. Takie zachowanie byłoby więc krótkowzroczne.

Co można znaleźć w śmietniku?Przemysław BiałkowskiProgram Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas